Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-6 - Dordrecht, Netherlands - 14-16 February 2020
Heats 1000 m (2) Ladies
9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 64 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Suzanne SCHULTING
NED
1:33.857
Q
2.
19
Tifany HUOT MARCHAND
FRA
1:34.250
q
3.
55
Arianna SIGHEL
ITA
1:34.953
4.
94
Olga TIKHONOVA
KAZ
1:35.135
5.
105
Diana MYKHALCHUK
UKR
1:39.983
Race 65 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
48
HAN Yu Tong
CHN
1:32.743
Q
2.
21
Ami HIRAI
JPN
1:32.941
q
3.
107
Corinne STODDARD
USA
1:33.000
4.
13
Véronique PIERRON
FRA
1:33.193
5.
159
Isabelle ROBERTS
GBR
1:34.651
Race 66 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
Courtney SARAULT
CAN
1:31.593
Q
2.
30
Petra RUSNAKOVA
SVK
1:33.683
q
3.
76
Katrin MANOILOVA
BUL
1:42.027
4.
58
Georgie DALRYMPLE
NED
1:53.673
ADV
10
Hanne DESMET
BEL
P
Race 67 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
Sofia PROSVIRNOVA
RUS
1:31.635
Q
2.
12
Rianne DE VRIES
NED
1:31.748
q
3.
134
Gabriela TOPOLSKA
POL
1:32.169
4.
87
Gina JACOBS
GER
1:36.194
5.
169
Charlotte HAYWARD
GBR
1:41.914
Race 68 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
ZHANG Yuting
CHN
1:33.847
Q
2.
16
Cynthia MASCITTO
ITA
1:33.937
q
3.
121
SZILICZEI-NEMET Rebeka
HUN
1:34.068
4.
32
Michaela HRUZOVA
CZE
1:34.300
Race 69 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
15
Ekaterina EFREMENKOVA
RUS
1:32.445
Q
2.
17
Kristen SANTOS-GRISWOLD
USA
1:32.492
q
3.
46
Yuki KIKUCHI
JPN
1:32.621
4.
77
Danaé BLAIS
CAN
1:33.291
5.
116
Katarina BURIC
CRO
1:38.081
Race 70 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
43
NOH Ah-Reum
KOR
1:33.009
Q
2.
45
ZHANG Chutong
CHN
1:33.606
q
3.
84
Arianna VALCEPINA
ITA
1:33.721
4.
90
Volha TALAYEVA
BLR
1:34.589
Race 71 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
131
SEO Whimin
KOR
1:34.167
Q
2.
53
Claudia GAGNON
CAN
1:34.468
3.
27
BACSKAI Sara Luca
HUN
1:34.585
4.
162
Madina ZHANBUSINOVA
KAZ
1:36.515
5.
102
Lisa ECKSTEIN
GER
1:36.678
Race 72 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
KIM Jiyoo
KOR
1:31.615
Q
2.
28
Sumire KIKUCHI
JPN
1:31.785
q
3.
49
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS
1:32.915
4.
165
Magdalena ZYCH
POL
1:36.221
5.
145
Uliana DUBROVA
UKR
1:37.574
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters