Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU JUNIOR WORLD CUP 1 - Leeuwarden, Netherlands - 25-26 November 2023
 
Heats 1000 meter (2) Men
  8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 15 skaters)
 Race 109     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1136 RIM Jongun  KOR1:28.635Q
2.297 ZHANG Zixia  CHN1:28.824
3.392 Maximillian POULIN  CAN1:29.452
4.4122 Aaron Van Quang PIETROBONO  ITA1:31.152
5.5139 Gustavs KRUZBERGS  LAT1:32.991
 Race 110     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.281 Tobias WOLF  AUT1:33.016Q
2.1118 MAJOR Dominik  HUN1:33.065 
3.4102 Simon BASTIER  FRA1:33.839
4.5129 Nurlan KAIRBEKOV  KAZ1:33.974
5.3158 Linus August RISNES  NOR1:34.022
 Race 111     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1128 Kei SHIMMURA  JPN1:27.273Q
2.2115 CSIZMADIA Mark  HUN1:28.105
3.3107 Adam HILL JNR  GBR1:29.446
4.4114 Emil KOCH  GER1:29.580
5.5141 Maksims SOLEICUKS  LAT1:34.308
 Race 112     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1150 Stan RIJKSEN  NED1:28.737Q
2.2111 Moritz HARTMANN  GER1:29.421
3.4103 Tymeo LIBEAU  FRA1:31.326
4.5101 Marek PROCHÁZKA  CZE1:31.453
384 Warre NOIRON  BELP
 Race 113     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1134 HAN Byeong-Chan  KOR1:28.599Q
2.294 LYU Yanpeng  CHN1:28.644
3.5159 Anthony KUTOVOY  NZL1:36.676
4.386 Fré VAN DAMME  BEL-    ADV
4163 Adam MAKUCH  POLP
 Race 114     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.190 Gabriel JONES  CAN1:29.400Q
2.2121 Alessandro LOREGGIA  ITA1:29.505
3.3157 Tinius RAMBØL ALME  NOR1:32.614
4.4176 Julius KAZANECKI  USA1:35.400
5160 Matthew BUEMIO HANS  PHIDNF
 Race 115     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1151 Bas VAN DER VALK  NED1:27.941Q
2.2131 Aibek TEMIRKHAN  KAZ1:28.530
3.3154 Eirik ANDERSEN  NOR1:29.729
4.4166 Aleksander SAKOWICZ  POL1:32.567
5.5173 Mehmet Talha YILDIZ  TUR1:33.324
 Race 116     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1125 Daigo HAYASHI  JPN1:29.007Q
2.3153 Leon VISSER  NED1:29.322
3.280 Ihan YOO  AUS1:29.427
4.4106 Elliot BAKER  GBR1:32.791
5.599 Martin PRANTL  CRO1:36.239


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Web-TV
Eraton
Sebra Sports
Bioracer
Engo
Skate-Tec
Kilimanjaro