Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Harmen LAMMERS

Name: Harmen Lammers
Gender: Male
Age Category: Junior B (2023/2024)
Club: Shorttrack Haarlem, Haarlem
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2018/2019
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
333 meter35.63408/08/20Oberstdorf GEROberstdorf Summercamp Trophy
500 meter44.04305/01/24Budapest HUNPannonia Open
777 meter1:33.56419/03/22Leeuwarden NEDNational Championships Juniors NED
1000 meter1:30.99121/10/23Heerenveen NEDNational League NED - Talent Team Cup 1
1500 meter2:22.40821/10/23Heerenveen NEDNational League NED - Talent Team Cup 1

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thMen Junior B
    Overall Ranking: 10th
16/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenNorgesCup
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 2nd,   500 meter: 3rd,   1000 meter: 6th,   1000 meter: 2nd,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 2nd
16/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenBoys junior B
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 2nd,   500 meter: 3rd,   1000 meter: 6th,   1000 meter: 2nd,   1500 meter: 6th,   1500 meter: 2nd
30/09/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenNC
    Overall Ranking: 5th
21/10/23Heerenveen NEDNational League NED - Talent Team Cup 1Athletes
    Overall Ranking: 19th,   500 meter: 21st,   1000 meter: 18th,   1500 m SF: 17th
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN B MEN
    Overall Ranking: 33rd,   500 meter: 34th,   1000 meter: 26th,   1500 meter: 31st
15/12/23Heerenveen NEDYouth Olympic Games Selection competition NEDHeren
    333 m TT: 9th,   666 m TT: 1st
16/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1YOG Heren
    500 meter: 7th,   1000 meter: 6th
14/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Divisie A
    1000 meter: 18th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardMen AB+S
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 5th,   500 meter: 5th,   500 meter: 5th,   1000 meter: 12th,   1000 meter: 12th,   1000 meter: 12th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardMen Junior-B
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 5th,   500 meter: 5th,   500 meter: 5th,   1000 meter: 12th,   1000 meter: 12th,   1000 meter: 12th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardMen Junior-A
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 5th,   500 meter: 5th,   500 meter: 5th,   1000 meter: 12th,   1000 meter: 12th,   1000 meter: 12th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th
09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Mannen Junioren B
    500 meter: 10th,   1000 meter: 15th,   1500 meter: 9th

Results in season 2023/2024:
333 meter
P15/12/23Heerenveen NEDYouth Olympic Games Selection competition NED(Time Trial) 
 
500 meter
44.04305/01/24Budapest HUNPannonia OpenPreliminaries 
44.06805/01/24Budapest HUNPannonia OpenHeats 
44.25916/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Halve Finales, Group 1 
44.58605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
44.63516/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenFinal, Group 1 
44.76706/01/24Budapest HUNPannonia OpenQuarter-Final 
44.86816/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenSemi Final, Group 1 
44.90105/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
44.97324/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
45.01624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
45.14405/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
45.16010/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales 
45.25030/09/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenSemi Final, Group 1 
45.60230/09/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenQuarter Finals, Group 1 
45.69516/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 2 
45.79516/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenQuarter Finals, Group 1 
45.80821/10/23Heerenveen NEDNational League NED - Talent Team Cup 1Final, Group E 
45.87121/10/23Heerenveen NEDNational League NED - Talent Team Cup 1Semi Final, Group B 
45.99030/09/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenFinal, Group 1 
46.13024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
P10/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
 
666 meter
1:00.97115/12/23Heerenveen NEDYouth Olympic Games Selection competition NED(Time Trial) 
 
1000 meter
1:30.99121/10/23Heerenveen NEDNational League NED - Talent Team Cup 1Quarter Finals, Group A 
1:32.64601/10/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenSemi Final, Group 1 
1:32.83316/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Halve Finales, Group 1 
1:34.46516/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 2 
1:34.49514/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Halve Finales, Group 2 
1:34.56104/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:34.66711/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
1:35.02525/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:35.54201/10/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenQuarter Finals, Group 1 
1:36.23917/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenQuarter Finals, Group 1 
1:37.16701/10/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenFinal, Group 1 
1:37.57514/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale, Group 4 
1:38.36514/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Kwart Finales, Group 1 
1:38.49024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:39.96105/01/24Budapest HUNPannonia OpenPreliminaries 
1:40.39909/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales 
1:46.65204/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:48.52504/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
1:53.17717/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenFinal, Group 2 
P05/01/24Budapest HUNPannonia OpenHeats 
 
1500 meter
2:22.40821/10/23Heerenveen NEDNational League NED - Talent Team Cup 1Super Final, Group C 
2:25.21010/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
2:26.67406/01/24Budapest HUNPannonia OpenSemi Final 
2:28.39325/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 2 
2:29.34010/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
2:31.79930/09/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenSemi Final, Group 1 
2:32.38205/01/24Budapest HUNPannonia OpenHeats 
2:33.03216/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenSemi Final, Group 1 
2:36.72216/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenQuarter Finals, Group 1 
2:37.36316/09/23Trondheim NORNational League Norway Cup 1 - Trondheim OpenFinal, Group 2 
2:39.17330/09/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenFinal, Group 2 
2:44.53230/09/23Oslo NORNational League Norway Cup 2 - OSK OpenQuarter Finals, Group 1 
 
2000 meter relay
2:55.25414/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale 
(Team F: Femke de Boer, Lotte Donderwinkel, Tim Kee, Harmen Lammers)
 
3000 meter relay
4:21.83624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(KTT MIX: Daniel Brouwer, Max Kleinrensink, Harmen Lammers, Kai-Arne Ottenhoff)
4:21.86721/10/23Heerenveen NEDNational League NED - Talent Team Cup 1Final, Group A 
(TEAM RD: Femke de Boer, Anil de Vries, Harmen Lammers, Kiek Straathof)
4:24.98625/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
(KTT MIX: Daniel Brouwer, Max Kleinrensink, Harmen Lammers, Kai-Arne Ottenhoff)
4:33.37311/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
(Netherland 4: Anil de Vries, Boet Groenewegen, Harmen Lammers, Timo Valentijn)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Engo
Impakt Sport
Eraton
Skate-Tec
Bioracer
Kilimanjaro
Sebra Sports