Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Live
Select auto-reload time:
10 seconds
30 seconds
1 minute
2 minutes
5 minutes
no reload
Program
List of Competitors
List of Officials
Mobile
Photos
STARCLASS-3 (CD-2) - Dresden, Germany - 25-27 November 2016
Semi Finals 777 meter Men Junior D
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 16, Group 2 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
39
Florian BEISER
ECO
1:21.601
Q
2.
2
95
Brian BOER
STB
1:22.001
3.
3
107
Stijn BEEKELAAR
SVU
1:22.856
4.
4
66
Thijmen KOESTAL
IJVZ
1:25.205
5.
5
40
Samuel FÜSSINGER
ECO
1:25.822
Race 17, Group 2 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
27
Federico IORIATTI
CPP
1:23.145
Q
2.
1
79
Isaac RAIZADA
NIRC
1:23.263
3.
3
51
Jonas HAMMERMÜLLER
EVD
1:23.343
4.
2
2
Alessandro LOREGGIA
AEV
1:23.433
5.
4
21
Timofey DONSKOI
BSC
1:28.385
Race 18, Group 2 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
52
Leon DÖRING
EVD
1:24.218
Q
2.
3
5
Ollie ROWE
ALD
1:24.712
3.
2
65
Sam NOORDERGRAAF
IJVZ
1:24.991
4.
5
53
Clemens PFROPPER
EVD
1:42.835
5.
4
14
Pietro CASTELLAZZI
BOR
1:42.935
6.
6
96
Idse VAN BENTHUM
STB
1:56.301
2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
Race 19, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
85
Gabriel VOLET
OGCA
1:17.160
Q
2.
5
91
Matteo PIACENTINI
SES
1:17.238
Q
3.
3
100
Jenning DE BOO
STG
1:17.289
4.
2
88
Chris BRIJDER
SCT
1:17.418
5.
6
129
Maurizio TUNNO
VGT
1:17.664
6.
4
59
Ted DALRYMPLE
HVHW
1:18.077
Race 20, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
118
Niels BERGSMA
TRL
1:19.799
Q
2.
2
77
Till SCHÄFER
MERC
1:19.903
Q
3.
4
13
Giacomo PEDRINI
BOR
1:20.005
4.
6
4
Theo COLLINS
ALD
1:42.074
5.
5
119
Samuel JANSEN
TRL
1:48.081
ADV
6.
1
86
Ezio BONUTTI
PON
-
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters