Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP 5 - Dresden, Germany - 1-3 February 2019
 
Quarterfinals 1500 m Men
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 18 skaters)
 Race 43     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.41 Vladislav BYKANOV  ISR2:15.327Q
2.20 BURJÁN Csaba  HUN2:15.421q
3.171 Adam CALLISTER  USA2:16.031 
4.137 KRUEGER Cole William  HUN2:16.315
5.208 Melle VAN 'T WOUT  NED2:16.807
6.87 Triphop THONGNGAM  THA2:19.175
7.197 Ivan RADEVIC  GER2:21.603
 Race 44     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 LEE June Seo  KOR2:14.106Q
2.70 Aaron TRAN  USA2:14.248q
3.189 Keanu BLUNDEN  AUS2:15.024 
4.75 Karlis KRUZBERGS  LAT2:15.522
5.73 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ2:17.706
6.209 Ethan DE ROSE  NZL2:21.097
7.147 Zdenek SEJPAL  CZE-    
 Race 45     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 KIM Gun Woo  KOR2:30.255Q
2.65 Daan BREEUWSMA  NED2:30.395q
3.210 Daniil EIBOG  RUS2:30.779 
4.62 Andrea CASSINELLI  ITA2:30.958
5.42 Farrell TREACY  GBR2:31.026
6.196 Tobias PIETSCH  GER-    
66 Billy SIMMS  GBRP
 Race 46     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 LIM Hyo Jun  KOR2:28.101Q
2.23 Tommaso DOTTI  ITA2:28.482q
3.150 Adil GALIAKHMETOV  KAZ2:28.854 
4.169 Aaron HEO  USA2:31.400
5.52 Martin KOLENC  CRO2:32.042
6.191 TIAN Jialong  CHN-    
182 Roberts KRUZBERGS  LATP
 Race 47     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Charles HAMELIN  CAN2:13.823Q
2.19 Yuri CONFORTOLA  ITA2:13.851q
3.204 Kota KIKUCHI  JPN2:13.978 
4.25 Maksim SIARHEYU  BLR2:15.261
5.165 Artem KOZLOV  RUS2:15.782
6.161 Pawel ADAMSKI  POL2:19.014
7.215 Artsem ALIATDZINAU  BLR2:20.569
 Race 48     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Thibaut FAUCONNET  FRA2:13.558Q
2.80 Sébastien LEPAPE  FRA2:13.641q
3.174 Nurtilek KAZHGALI  KAZ2:13.980 
4.26 Oleh HANDEI  UKR2:15.817
5.187 Metehan ATAN  TUR2:39.377
6.183 Trevor Xu Xuan TAN  SGP2:40.291
105 Tunay SIMSEK  TURP
 Race 49     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Semen ELISTRATOV  RUS2:15.598Q
2.22 Pascal DION  CAN2:16.968q
3.190 LI Kongchao  CHN2:17.328 
4.82 Firat YARDIMCI  TUR2:17.746
5.118 Jonathan MOODY  GBR2:18.777
6.117 Karol NIESCIER  POL-    
 Race 50     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Kazuki YOSHINAGA  JPN2:13.857Q
2.27 Itzhak DE LAAT  NED2:13.965q
3.136 VARNYÚ Alex  HUN2:15.844 
4.86 Liam O'BRIEN  AUS2:18.087
5.94 Vladyslav NEMIRO  UKR2:18.789
6.92 Edin BRANKOVIC  BIH2:18.922
7.200 Ashwin Calen DSILVA  IND-    
 Race 51     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.57 Keita WATANABE  JPN2:19.788Q
2.125 Steven DUBOIS  CAN2:19.886q
3.178 LIU Yifan  CHN2:20.910 
4.102 Rino VANHOOREN  BEL2:22.089
5.38 Dimitar GEORGIEV  BUL2:23.455
6.162 Mateusz KRZEMINSKI  POL2:24.721


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Engo
Eraton Race Timers
Bioracer
Skate-Tec
Sebra Sports
Impakt Sport
Kilimanjaro