Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-5 - Dresden, Germany - 3-5 February 2023
 
Quarterfinals 1500 m (1) Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 19 skaters)
 Race 35     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.92 Rino VANHOOREN  BEL2:22.811Q
2.65 Niall TREACY  GBR2:23.007Q
3.166 HONG Kyunghwan  KOR2:23.022ADV
4.24 Martin KOLENC  CRO2:25.834
5.225 Rostyslav LEONTENKO  UKR2:28.979
6.222 Jonas HAMMERMÜLLER  GER-    
39 Lucas WAREHAM  AUSP
 Race 36     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Jens VAN 'T WOUT  NED2:25.572Q
2.62 Kazuki YOSHINAGA  JPN2:25.747Q
3.26 Nico ANDERMANN  AUT2:26.107ADV
4.43 Dominic ANDERMANN  AUT2:26.959
5.32 Zdenek SEJPAL  CZE2:27.927
198 Aibek NASSEN  KAZP
 Race 37     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.171 Friso EMONS  NED2:23.698Q
2.75 Melle VAN 'T WOUT  NED2:23.783Q
3.79 Tommaso DOTTI  ITA2:23.790 
4.201 Assen GYUROV  BUL2:31.771
5.206 BONTOVICS Balazs  HUN-    ADV
134 Mattia ANTONIOLI  ITAP
 Race 38     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 LIM Yongjin  KOR2:17.353Q
2.208 Joshua KAH  NZL2:18.229Q
3.18 Reinis BERZINS  LAT2:18.233ADV
4.30 Ward PÉTRÉ  BEL2:22.770
5.33 Metehan ATAN  TUR-    ADV
147 SONG Jiahua  CHNYC
 Race 39     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Sébastien LEPAPE  FRA2:21.772Q
2.2 Pascal DION  CAN2:21.857Q
3.77 Katsunori KOIKE  JPN2:22.293
4.63 Abzal AZHGALIYEV  KAZ2:22.759
5.145 Mathieu PELLETIER  CAN2:23.115
6.131 Robin BENDIG  GER2:23.209
7.211 Daniil BERGIN  UKR2:23.795
 Race 40     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Stijn DESMET  BEL2:22.815Q
2.55 Denis NIKISHA  KAZ2:23.112Q
3.152 LIU Guanyi  CHN2:24.512 
4.178 Mateusz MIKOLAJUK  POL2:25.771
5.142 Maxim MAXIMOV  BUL2:30.289ADV
6.186 Ryan SHANE  USA-    
 Race 41     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 LEE June Seo  KOR2:27.851Q
2.57 Pietro SIGHEL  ITA2:28.050Q
3.87 LI Wenlong  CHN2:28.182 
4.85 Andrew HEO  USA2:28.454
5.128 Tobias PIETSCH  GER2:30.801
6.199 Triphop THONGNGAM  THA2:30.888
 Race 42     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 William DANDJINOU  CAN2:16.879Q
2.21 Brendan COREY  AUS2:16.929Q
3.29 Michal NIEWINSKI  POL2:17.401
4.177 Neithan THOMAS  POL2:20.071
5.155 Adam HILL JNR  GBR2:21.268
6.88 Tristan NAVARRO  FRA2:22.932


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Eraton
Sebra Sports
Skate-Tec
Kilimanjaro
Engo
Bioracer
Impakt Sport