Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU JUNIOR WORLD CUP 1 - Leeuwarden, Netherlands - 25-26 November 2023
 
Quarter Finals 1500 meter Men
  7 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 12 skaters)
 Race 23     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.294 LYU Yanpeng  CHN2:22.053Q
2.1153 Leon VISSER  NED2:22.286
3.3119 WU JIA WEI Dávid  HUN2:23.858
4.5101 Marek PROCHÁZKA  CZE2:23.985
5.484 Warre NOIRON  BEL2:24.853
6.699 Martin PRANTL  CRO2:29.636
 Race 24     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.197 ZHANG Zixia  CHN2:25.071Q
2.281 Tobias WOLF  AUT2:26.575
3.3102 Simon BASTIER  FRA2:26.739
4.7129 Nurlan KAIRBEKOV  KAZ2:27.088
5.6173 Mehmet Talha YILDIZ  TUR2:30.430
6.5103 Tymeo LIBEAU  FRA2:45.755
7.4114 Emil KOCH  GER2:46.031
 Race 25     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.292 Maximillian POULIN  CAN2:20.847Q
2.3155 Miika KLEVSTUEN  NOR2:21.515
3.1142 Maris Janis STERNMANIS  LAT2:24.089
4.6106 Elliot BAKER  GBR2:24.394
5.5139 Gustavs KRUZBERGS  LAT2:26.424
6.487 Lucas Henry KOO  BRA-    
 Race 26     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3135 KIM Minwoo  KOR-    Q
2.1121 Alessandro LOREGGIA  ITA-     
3.2123 Lorenzo PREVITALI  ITA-    ADV
4.4141 Maksims SOLEICUKS  LAT-    
5.5163 Adam MAKUCH  POL-    
6.6174 Joon IM  USA-    
 Race 27     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1125 Daigo HAYASHI  JPN2:21.165Q
2.290 Gabriel JONES  CAN2:21.534
3.7130 Dinmukhamed TAZHIBAY  KAZ2:21.571
4.480 Ihan YOO  AUS2:23.882
5.3115 CSIZMADIA Mark  HUN2:35.666
6.6110 William BORINSKI  GER-    
5157 Tinius RAMBØL ALME  NORP
 Race 28     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4136 RIM Jongun  KOR2:34.813Q
2.2151 Bas VAN DER VALK  NED2:35.951 
3.3128 Kei SHIMMURA  JPN2:36.128
4.1118 MAJOR Dominik  HUN2:37.340
5.5120 Marco COMENSOLI  ITA2:39.351
6.6170 Jakub KARABIN  SVK2:43.131
 Race 29     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.195 ZHANG Bohao  CHN2:22.269Q
2.4131 Aibek TEMIRKHAN  KAZ2:22.398
3.386 Fré VAN DAMME  BEL2:24.916ADV
4.5166 Aleksander SAKOWICZ  POL2:28.321
5.6167 Keegen CHAN  SGP2:29.604
6.7160 Matthew BUEMIO HANS  PHI2:40.875
2107 Adam HILL JNR  GBRP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Impakt Sport
Sebra Sports
Engo
Kilimanjaro
Eraton
Skate-Tec
Bioracer