Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Gdansk, Poland - 12-14 January 2024
 
Heats 1000 m Men
  9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
 Race 37     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Roberts KRUZBERGS  LAT1:29.751Q
2.71 Oleh HANDEI  UKR1:29.817Q
3.85 Liam O BRIEN  IRL1:30.877
4.165 Tinius RAMBØL ALME  NOR1:32.229
5.166 Tibor KOMERICKI  SLO1:36.734
 Race 38     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:28.746Q
2.103 Martin KOLENC  CRO1:29.284Q
3.108 Theo COLLINS  GBR1:30.190ADV
13 Reinis BERZINS  LATDNF
74 TIBORCZ Daniel  HUNP
 Race 39     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Stijn DESMET  BEL1:32.234Q
2.39 Sébastien LEPAPE  FRA1:32.523Q
3.41 Niall TREACY  GBR1:33.390ADV
68 BONTOVICS Balazs  HUNP
 Race 40     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 Quentin FERCOQ  FRA1:32.423Q
2.105 Zdenek SEJPAL  CZE1:32.515Q
3.77 Robin BENDIG  GER1:32.854
4.99 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL1:33.104
5.141 Jakub KARABIN  SVK1:33.984
 Race 41     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.31 Furkan AKAR  TUR1:33.606Q
2.15 Diane SELLIER  POL1:33.742Q
3.92 Tobias WOLF  AUT1:34.147
4.104 Ivan MARTINIC  CRO1:35.319
5.167 Raphaël MORET  SUI1:36.743
 Race 42     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 Teun BOER  NED1:29.520Q
2.48 Mattia ANTONIOLI  ITA1:29.655Q
3.84 Ivan DONCHEV  BUL1:29.853
107 Tristan NAVARRO  FRAP
 Race 43     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Jens VAN 'T WOUT  NED1:30.837Q
2.61 Radek FAJKUS  CZE1:31.254Q
3.111 Jonas HAMMERMÜLLER  GER1:31.833
4.80 Danylo FEDORENKO  UKR1:32.188
5.164 Fredrik PEDERSEN  NOR1:32.543
 Race 44     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Pietro SIGHEL  ITA1:32.550Q
2.76 Metehan ATAN  TUR1:32.940Q
3.35 Lukasz KUCZYNSKI  POL1:33.568ADV
4.163 Ernestas CECH  LTU1:34.458
58 Ward PÉTRÉ  BELP
 Race 45     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.59 Michal NIEWINSKI  POL1:34.841Q
2.117 JASZAPATI Peter  HUN1:34.908Q
3.129 Peter MURPHY  LUX1:36.413
4.60 Nico ANDERMANN  AUT1:39.679


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Impakt Sport
Sebra Sports
Bioracer
Skate-Tec
Eraton
Kilimanjaro
Engo