Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 3 (NC) - Oberstdorf, Germany - 22-24 November 2013
Quarter Finals 500 meter Ladies Junior C
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 181, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
6
Jeyda DJEMAL
ALD
51.207
Q
2.
2
67
Vivienne DE JONG
IHCL
51.959
Q
3.
3
21
Giulia MAGRO
CGALE
52.269
q
4.
4
140
Moniek HEURMAN
STB
53.389
Race 182, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
141
Selma POUTSMA
STB
47.683
Q
2.
5
83
Charlotte HAYWARD
MIRC
52.601
Q
3.
1
22
Noelie RIBAS
CGALE
52.717
4.
2
120
Joni TERSTEEG
SVU
53.272
5.
3
126
Iris VEENSTRA
TRL
53.318
Race 183, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
119
Gioya LANCEE
SVU
49.699
Q
2.
1
27
Emmanuelle BOURDET
CVGH
52.322
Q
3.
3
68
Laura OTTING
IHCL
52.502
4.
2
102
Sanimaiya VILLA
SES
52.881
5.
4
114
Maayke OUWEHAND
STH
53.661
Race 184, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
65
Danique VAN LOBENSTEIN
HVHW
50.671
Q
2.
3
113
Noëlle BUURMA
STG
51.963
Q
3.
4
34
Franziska SCHÖNIG
ECK
52.034
q
4.
5
78
Cecilia BACKSTRÖM
LUX
52.553
5.
2
71
Silke VAN RIEL
IJVZ
52.693
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 185, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
58
Gina JACOBS
EVD
49.110
Q
2.
3
106
Erika LINDGREN
SODM
49.234
3.
2
7
Tanith TURNER
ALD
50.354
4.
5
49
Chantalle SCHLICHTING
ETR
53.562
5.
4
92
Valentina BONATI
PON
1:10.596
Race 186, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
88
Isabelle ROBERTS
NIRC
49.869
Q
2.
3
47
Maria DEIKE
ETR
51.080
3.
4
98
Esmeralda WANNINK
SCT
51.317
4.
1
15
Alessia BELLOTTI
BOR
1:10.833
Race 187, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
57
Aline LENKE
EVD
49.773
Q
2.
4
14
Gloria CONFORTOLA
BOR
49.869
3.
2
33
Stephanie KRAUSE
ECK
56.475
3
89
Jessica URQUHART
NIRC
P
Race 188, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
24
Gloria IORIATTI
CPP
49.830
Q
2.
4
48
Janina BECKER
ETR
50.729
3.
2
59
Anna Katharina GÄRTNER
EVD
1:03.507
4.
3
75
Melissa TUNNO
ITT
1:10.107
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters