Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 1 (BA-LM-1)-EUROPA CUP - Dresden, Germany - 24-26 October 2014
Preliminaries 500 meter Men Junior B
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
Race 33, Group 1 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
133
Clément FLORAC
USF
47.830
Q
2.
2
74
Ethan TREACY
MIRC
48.078
Q
3.
1
128
Jos VAN DER NOLL
SVU
48.463
4.
4
67
Thomas HOOGENDOORN
IJVZ
52.875
Race 34, Group 1 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
127
Hessel KOOT
SVU
46.622
Q
2.
3
95
Marco GONIN
PIT
46.905
Q
3.
4
30
Adrian LÜDTKE
ETR
47.203
q
4.
1
123
Bob KISS
STKG
48.507
Race 35, Group 1 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
111
Surendra VILLA
SES
45.142
Q
2.
2
146
Friso EMONS
STB
47.236
Q
3.
1
60
Kay HUISMAN
HVHW
47.338
q
4.
4
44
Marec ZILLER
EVD
47.988
Race 36, Group 1 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
77
Tjerk DE BOER
TRL
44.957
Q
2.
2
70
Ivan RADEVIC
MERC
47.307
Q
3.
1
109
Nils VAN DER VEGT
SCT
-
4
142
Jonathan MOODY
GBR
DNS
Race 37, Group 1 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
101
Jan Douwe JANSEN
SCT
46.341
Q
2.
3
66
Rick DE GROOT
IJVZ
47.779
Q
3.
2
18
David DANNEEL
BSC
1:09.401
4.
4
2
Luca FRANCATO
AEV
1:15.808
Race 38, Group 1 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
65
David TEN CATE
IJVZ
45.647
Q
2.
4
78
Jasper BRUNSMANN
TRL
45.741
Q
3.
3
92
Jacob PORTER
NIRC
47.045
q
4.
1
135
Théo KHELLAF
USF
47.614
Race 39, Group 1 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
134
Cyprien VACHERON
USF
46.630
Q
2.
1
107
Jelmer KOOISTRA
SCT
47.162
Q
3.
4
72
Raphael FRIEDERICH
MERC
47.844
4.
3
129
Lucas BREMMER
SVU
49.354
Race 40, Group 1 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
29
Moritz KREUSELER
ETR
45.989
Q
2.
2
120
Gillian GOUD
STA
46.908
Q
3.
4
108
Sipke CASTELEIN
SCT
46.982
q
4.
3
71
Mika WIELSCH
MERC
47.315
Race 41, Group 1 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
5
Stijn DESMET
IRTA
44.990
Q
2.
1
53
Jack BURROWS
NIRC
44.996
Q
3.
2
110
Erik VAN DER TOL
SCT
47.952
4.
4
58
Sam AAGTEN
GO
-
Race 42, Group 1 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
116
Jacob JANSSON
SKS
44.773
Q
2.
2
94
Alessio LORENZI
PCL
45.715
Q
3.
1
106
Sam AAGTEN
SCT
48.013
4.
4
112
Augusto DUZIONI
SES
48.202
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters