Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 5 - Dresden, Germany - 9-11 February 2024
 
Heats 1000 m (2) Men
  9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
 Race 82     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.29 Brendan COREY  AUS1:24.809Q
2.174 ZHANG Bohao  CHN1:24.998Q
3.107 Tristan NAVARRO  FRA1:25.017
4.41 Niall TREACY  GBR1:25.548
5.139 Jonathan SO  USA1:25.614
6.112 Clemens PFROPPER  GER1:28.543
 Race 83     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 KIM Gun Woo  KOR1:24.134Q
2.40 Nurtilek KAZHGALI  KAZ1:24.331Q
3.117 JASZAPATI Peter  HUN1:24.526
4.173 LYU Yanpeng  CHN1:25.127
5.178 Farrell TREACY  GBR2:14.227
49 Andrea CASSINELLI  ITADNF
 Race 84     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Roberts KRUZBERGS  LAT1:24.212Q
2.184 Daan KOS  NED1:24.380Q
3.69 Neithan THOMAS  POL1:25.003
4.105 Zdenek SEJPAL  CZE1:25.765
5.96 Tarik OMERAGIC  BIH1:26.112
6.133 Muhammed BOZDAG  TUR1:55.907
 Race 85     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Pascal DION  CAN1:26.371Q
2.23 Itzhak DE LAAT  NED1:26.479Q
3.32 Adil GALIAKHMETOV  KAZ1:26.491
4.106 Etienne BASTIER  FRA1:27.634
5.164 Fredrik PEDERSEN  NOR1:27.912
6.135 Tymofii KHOKHELKO  UKR1:29.744
 Race 86     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 PARK Jiwon  KOR1:23.236Q
2.14 Friso EMONS  NED1:23.304Q
3.81 Wesley PARK  USA1:23.503
4.76 Metehan ATAN  TUR1:23.655
5.137 Yaroslav MOROZOV  UKR1:28.206
6.186 Nicolai BJERKE  NOR1:33.538
 Race 87     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:26.651Q
2.68 BONTOVICS Balazs  HUN1:26.822Q
3.31 Furkan AKAR  TUR1:27.511
4.72 Caleb PARK  USA1:27.900
5.91 Dominic ANDERMANN  AUT1:28.511
6.180 Rafael SCHLOSSARECK  GER1:28.629
 Race 88     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 JANG Sungwoo  KOR1:25.425Q
2.48 Mattia ANTONIOLI  ITA1:25.510Q
3.94 Adriaan DEWAGTERE  BEL1:25.914
4.169 Daniil BERGIN  UKR1:26.385
5.172 LI Xinyu  CHN1:27.280
6.70 Peter RICHES  GBR1:49.910
 Race 89     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.44 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:27.917Q
2.33 William DANDJINOU  CAN1:28.027Q
3.170 AleyĆ”ndro RIVERO MAERSCHALCK  BEL1:28.536
4.42 Kosei HAYASHI  JPN1:29.064ADV
5.129 Peter MURPHY  LUX-    
132 Felix PIGEON  POLP
 Race 90     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Steven DUBOIS  CAN1:25.604Q
2.45 Keita WATANABE  JPN1:25.678Q
3.114 Zhanshuo LOU  HKG1:26.750
4.154 Pawel ADAMSKI  POL1:28.755
5.188 Dietrich VARAKLIS  SUI1:30.115
6.89 Maxim MAXIMOV  BUL1:30.873


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Web-TV
Engo
Sebra Sports
Eraton
Skate-Tec
Kilimanjaro
Bioracer