Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Lars VAN AERDE

Name: Lars Van Aerde
Gender: Male
Age Category: Junior D (2023/2024)
Home Country: Belgium
Club: De Schaverdijn, Hasselt
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter30.27827/02/22Hasselt BELVlaams Kampioenschap
333 meter36.07409/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024
500 meter52.57223/03/24Deurne BELNational Championships Belgium
777 meter1:24.03523/03/24Deurne BELNational Championships Belgium
1000 meter1:48.46724/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun Award

Classifications in season 2023/2024:
21/10/23Groningen NEDAutumn TournamentBoys Junior D
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 4th,   777 meter: 5th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Men Junior D
    Overall Ranking: 26th,   500 meter: 29th,   777 meter: 28th,   1000 meter: 22nd
26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Junior DEF Div A
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd
02/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Junior DEF Div A
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 1st,   777 meter: 3rd
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Men Junior D
    Overall Ranking: 42nd,   500 meter: 33rd,   777 meter: 48th,   1000 meter: 36th
10/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Jun DEF Div A
    Overall Ranking: 4th,   500 meter: 2nd,   777 meter: 5th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardMen Junior-D
    Overall Ranking: 7th,   500 meter: 6th,   777 meter: 7th,   1000 meter: 9th
09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Jongens Pupillen
    333 meter: 8th,   500 meter: 13th
23/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumU14 Men
    500 meter: 8th,   777 meter: 8th,   1000 meter: 10th
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior D Men
    Overall Ranking: 7th,   500 meter: 7th,   777 meter: 5th,   1000 m SF: 8th

Results in season 2023/2024:
333 meter
36.07409/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales, A 
36.13709/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales, A 
36.64209/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, B 
 
500 meter
52.57223/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 2Video
52.9110/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Final, Group 1 
53.26524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
53.2826/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
53.31903/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, G 
53.41523/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumSemi Final, Group 1 
53.43009/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, C 
53.53309/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales, B 
53.55524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 2Video
53.6210/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Semi Final, Group 1 
53.75203/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, C 
53.78324/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
54.1326/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Semi Final, Group 1 
54.1902/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Semi Final, Group 1 
54.3226/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Quarter Finals, Group 1 
54.38830/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
54.6521/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 1 
54.7302/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Final, Group 1 
54.84918/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
55.03117/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
55.07818/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 6 
55.22009/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales, A 
55.28502/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, B 
55.5110/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Quarter Final, Group 1 
55.6821/10/23Groningen NEDAutumn TournamentQuarter Finals, Group 1 
55.68631/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 2Video
55.73702/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
55.7621/10/23Groningen NEDAutumn TournamentSemi Final, Group 1 
55.7902/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Quarter Finals, Group 1 
1:09.58031/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
 
777 meter
1:24.03523/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumSemi Final, Group 1 
1:24.09218/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:24.29523/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 2Video
1:24.48830/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:25.23919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 6 
1:25.28217/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:25.49904/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, J 
1:25.5421/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 1 
1:25.84425/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 2 
1:25.85830/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
1:26.61731/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSuper Final, Group 2Video
1:26.61930/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:26.72603/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:36.81819/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
1:42.5502/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Super Final, Group 1 
1:43.62817/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 4 
P10/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Super Final, Group 1 
P04/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
 
1000 meter
1:48.46724/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:50.09302/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:52.91925/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:53.19502/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, F 
1:53.24625/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:53.74023/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 3Video
2:20.02023/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumSemi Final, Group 1 
 
2000 meter relay
3:24.46123/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
(YDS: Lou Pirar, Jesse-Jan Rayen, Lars Van Aerde)
3:27.67825/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
(YDS-BSC: Fiona Cuppens, Ferre De Kimpe, Lou Pirar, Lars Van Aerde)
3:30.74524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(YDS-BSC: Fiona Cuppens, Ferre De Kimpe, Lou Pirar, Lars Van Aerde)
 
3000 meter relay
4:55.57123/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
(YDS: Yarno Ketelslegers, Lars Van Aerde, Bill Van Engeland)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Skate-Tec
Eraton
Impakt Sport
Engo
Sebra Sports
Kilimanjaro
Web-TV