Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Fiona CUPPENS

Name: Fiona Cuppens
Gender: Female
Age Category: Junior D (2023/2024)
Home Country: Belgium
Club: De Schaverdijn, Hasselt
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter27.48608/04/23Gent BELEaster Tournement 41st - Silver M for Masters
333 meter39.54002/04/23Hasselt BELVlaams Kampioenschap
500 meter55.9510/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4
777 meter1:28.97004/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)
1000 meter1:57.02325/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun Award

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thWomen Junior D
    Overall Ranking: 11th
21/10/23Groningen NEDAutumn TournamentGirls Junior D
    Overall Ranking: 7th,   500 meter: 7th,   777 meter: 6th
26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Junior DEF Div A
    Overall Ranking: 7th,   500 meter: 7th
02/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Junior DEF Div A
    Overall Ranking: 12th,   500 meter: 11th,   777 meter: 12th
17/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Junior DEF Div A
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 11th,   777 meter: 4th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior D
    Overall Ranking: 39th,   500 meter: 39th,   777 meter: 33rd,   1000 meter: 41st
10/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Jun DEF Div A
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 5th,   777 meter: 3rd
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-D
    Overall Ranking: 13th,   500 meter: 10th,   777 meter: 12th,   1000 meter: 14th

Results in season 2023/2024:
500 meter
55.9510/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Final, Group 2 
56.0126/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Quarter Finals, Group 1 
56.46324/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 2Video
56.60803/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, I 
56.8102/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Quarter Finals, Group 1 
57.04202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, B 
57.1102/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Final, Group 3 
57.1310/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Quarter Final, Group 1 
57.14105/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 3 
57.16603/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, D 
57.2221/10/23Groningen NEDAutumn TournamentQuarter Finals, Group 1 
57.4326/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Semi Final, Group 1 
57.4421/10/23Groningen NEDAutumn TournamentSemi Final, Group 1 
57.58324/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
57.91605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 2 
58.1902/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Semi Final, Group 2 
58.2121/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 2 
58.2226/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 2 
58.27824/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
59.19005/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
59.7717/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Semi Final, Group 2 
1:01.4317/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 3 
1:06.2710/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Semi Final, Group 1 
1:07.5017/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Quarter Finals, Group 1 
1:11.28602/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
 
777 meter
1:28.97004/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
1:29.76204/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, G 
1:29.91003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:30.20125/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 3 
1:30.35604/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:30.96004/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 3 
1:31.19204/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 2 
1:32.6917/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Semi Final, Group 1 
1:33.0910/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Super Final, Group 1 
1:33.9002/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Super Final, Group 3 
1:35.2121/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 1 
1:46.3817/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
 
1000 meter
1:57.02325/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:59.61325/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
2:02.20802/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, F 
2:03.67424/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
 
2000 meter relay
3:27.67825/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
(YDS-BSC: Fiona Cuppens, Ferre De Kimpe, Lou Pirar, Lars Van Aerde)
3:30.74524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(YDS-BSC: Fiona Cuppens, Ferre De Kimpe, Lou Pirar, Lars Van Aerde)
3:41.1317/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
(YDS: Fiona Cuppens, Edoardo Detournay, Lou Pirar, Juliette Rayen)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Skate-Tec
Eraton
Engo
Bioracer
Kilimanjaro
Impakt Sport
Sebra Sports