Events
Hasselt
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Karsten DIELEMAN

Name: Karsten Dieleman
Gender: Male
Age Category: Junior D (2023/2024)
Club: Shorttrack Brabant, Den Bosch
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter28.12517/04/22Gent BELEaster Cup 40th - Special Jubilee edition-
333 meter38.4519/03/23Alkmaar NEDRegiocompetities Landelijke Finale
500 meter51.01325/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2
777 meter1:22.05504/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)
1000 meter1:50.89920/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award
1500 meter2:50.29120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thMen Junior D
    Overall Ranking: 8th
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie D
    Overall Ranking: 1st,   1000 meter: 1st
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardMen Junior D
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 10th,   777 meter: 8th,   1000 meter: 5th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Men Junior D
    Overall Ranking: 18th,   500 meter: 17th,   777 meter: 18th,   1000 meter: 18th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie E
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd
26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Junior DEF Div A
    Overall Ranking: 16th,   500 meter: 16th
02/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Junior DEF Div A
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 3rd,   777 meter: 1st
17/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Junior DEF Div A
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   777 meter: 1st
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie D
    Overall Ranking: 3rd,   1500 meter: 3rd
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Men Junior D
    Overall Ranking: 20th,   500 meter: 18th,   777 meter: 22nd,   1000 meter: 19th
10/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Jun DEF Div A
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 1st,   777 meter: 4th

Results in season 2023/2024:
500 meter
51.01325/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
51.6310/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Final, Group 1 
51.63103/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, D 
51.75125/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 1 
51.91418/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 4 
51.9210/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Semi Final, Group 1 
52.25803/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
52.30325/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
52.5126/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Quarter Finals, Group 1 
52.77602/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
52.8526/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Semi Final, Group 1 
53.04217/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
53.1002/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Quarter Finals, Group 1 
53.12018/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 2 
53.1502/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Semi Final, Group 1 
53.23002/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
53.45205/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
53.49805/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
53.74618/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
54.2017/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
54.2710/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Quarter Final, Group 1 
54.41821/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
54.4917/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Quarter Finals, Group 1 
54.71205/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
54.8817/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Semi Final, Group 1 
55.40720/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:10.0502/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Final, Group 1 
1:14.34821/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
YC26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
 
777 meter
1:22.05504/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:22.44422/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:23.05004/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, E 
1:23.11919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:23.24103/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:23.70522/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
1:24.34621/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:25.16718/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:25.18517/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:25.30617/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
1:25.31519/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 4 
1:25.52619/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 2 
1:26.56504/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:27.8002/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Super Final, Group 1 
1:28.75604/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 2 
1:29.9417/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Semi Final, Group 1 
1:31.36717/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 3 
1:36.2910/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Super Final, Group 1 
1:43.9317/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
1:44.68704/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 3 
 
1000 meter
1:50.89920/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:51.18502/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:51.51514/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 1 
1:51.57802/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, C 
1:52.68414/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:52.69420/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 1 
1:52.85220/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
1:53.74114/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
 
1500 meter
2:50.29120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
 
2000 meter relay
3:21.01925/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 6: Karsten Dieleman, Mijke Lammers, Oskar Loman, Marjolein Ooms)
3:40.8017/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
(STB STRI: Elize Arts, Karsten Dieleman, Thijme Laurijssen, Naomi Segers)
P26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
(STB: Karsten Dieleman, Henri Lenormand, Jorrit Ruijten, Naomi Segers)
 
3000 meter relay
5:09.25120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM E: Karsten Dieleman, Thomas Kramer, Juliette van Rhee, Jasmijn Westra)
YC14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team E: Karsten Dieleman, Iben Koen, Mijke Lammers, Michelle van der Woude)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Eraton
Engo
Impakt Sport
Web-TV
Sebra Sports
Kilimanjaro
Skate-Tec