Events
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Senne VAN DE REST

Name: Senne Van de Rest
Gender: Male
Age Category: Junior C (2023/2024)
Club: Shorttrack Brabant, Den Bosch
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter31.02910/03/18Nijmegen NEDInter Regional League Beneluxcup-Final
333 meter43.0316/12/18Luxemburg LUXInterregional series - Beneluxcup 2
500 meter46.81325/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2
777 meter1:15.46022/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award
1000 meter1:38.60714/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1
1500 meter2:37.86117/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thMen Junior C
    Overall Ranking: 9th
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialMen Junior C
    Overall Ranking: 8th,   777 meter: 27th
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie A
    Overall Ranking: 17th,   1000 meter: 17th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardMen Junior C
    Overall Ranking: 11th,   500 meter: 12th,   777 meter: 14th,   1000 meter: 9th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Men Junior C
    Overall Ranking: 20th,   500 meter: 18th,   1000 meter: 19th,   1500 meter: 23rd
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie A
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 6th
26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Junior ABC
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st
02/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Junior ABCSM Div A
    Overall Ranking: 7th,   500 meter: 8th,   1000 meter: 7th

Results in season 2023/2024:
500 meter
46.81325/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 1 
47.09625/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
47.5202/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Quarter Finals, Group 1 
47.57905/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
47.6226/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
47.8302/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Final, Group 2 
47.83605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
47.91518/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
47.99901/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
48.06625/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 2 
48.09420/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
48.10605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
48.1926/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Semi Final, Group 1 
48.21118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
48.36521/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
48.4726/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Quarter Finals, Group 1 
48.52418/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 4 
48.67718/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 2 
48.97521/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
50.96324/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 4 
52.30024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:12.55501/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
1:15.71401/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
 
777 meter
1:15.46022/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:16.13421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:18.73722/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
 
1000 meter
1:38.60714/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 3 
1:38.94619/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 4 
1:38.95220/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:39.02619/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 2 
1:39.2402/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Super Final, Group 2 
1:39.87518/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:40.55004/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 2 
1:41.25214/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 2 
1:41.55404/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 3 
1:43.25414/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:44.29719/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:46.22424/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:51.96004/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
 
1500 meter
2:37.86117/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 4 
2:39.11017/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
 
2000 meter relay
3:02.65825/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 5: Stijn De Vries, Mika Salomonsson, Djoeke Schmitz, Senne Van de Rest)
3:26.28001/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
(Shorttrack Brabant: Jorrit Ruijten, Jalina Schippers, Lobke van Benthum, Senne Van de Rest)
 
3000 meter relay
4:39.80014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team 8: Lars Dijck, Melissa Mooijman, Senne Van de Rest, Femke Venema)
4:53.9326/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
(: Niels Konings, Jalina Schippers, Lobke van Benthum, Senne Van de Rest)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Sebra Sports
Kilimanjaro
Skate-Tec
Impakt Sport
Eraton
Web-TV
Engo