Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CHAMPIONSHIPS - Rotterdam, Netherlands - 15-17 March 2024
 
Heats 1000 m Women
  9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
 Race 57     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Michelle VELZEBOER  NED1:43.951Q
2.34 Elisa CONFORTOLA  ITA1:44.031Q
3.46 Valentina ASCIC  CRO1:44.124
4.91 Svitlana REPETSKA  UKR1:45.705
 Race 58     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Hanne DESMET  BEL1:35.148Q
2.85 PARK Jiwon  KOR1:36.616Q
3.79 Aurelie LEVEQUE  FRA1:37.110
4.80 Ching Yan LAM  HKG1:38.357
5.111 Hedvig HILDE  NOR1:57.465
 Race 59     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Xandra VELZEBOER  NED1:32.015Q
2.60 Lisa ECKSTEIN  GER1:33.403Q
3.37 Ami HIRAI  JPN1:33.721ADV
4.107 BATTULGA Gereltuya  MGL1:40.036
76 Hyo Jin KIM  AUSP
 Race 60     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 GONG Li  CHN1:34.391Q
2.2 Courtney SARAULT  CAN1:34.483Q
3.26 Nikola MAZUR  POL1:34.721
4.90 Uliana DUBROVA  UKR1:34.874
 Race 61     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Kristen SANTOS-GRISWOLD  USA1:33.239Q
2.6 SHIM Suk Hee  KOR1:33.301Q
3.69 Gwendoline DAUDET  FRA1:36.072
4.56 Alina AZHGALIYEVA  KAZ1:36.240
5.109 Thanutchaya CHATTHAISONG  THA1:38.715
 Race 62     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Corinne STODDARD  USA1:34.158Q
2.35 WANG Ye  CHN1:34.357Q
3.49 KONYA Zsofia  HUN1:34.636
4.67 Katarina BURIC  CRO1:37.396
5.125 Annabelle GREEN  GBR1:40.218
 Race 63     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Suzanne SCHULTING  NED1:36.530Q
2.13 DanaĆ© BLAIS  CAN1:36.912Q
3.50 Julie LETAI  USA1:38.398
4.33 Gabriela TOPOLSKA  POL1:39.790
 Race 64     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 KIM Gilli  KOR1:33.013Q
2.131 Arianna FONTANA  ITA1:33.523Q
3.43 Tineke DEN DULK  BEL1:35.112
4.114 Betty MOESKE  GER1:35.140
54 SOMODI Maja Dora  HUNP
 Race 65     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Kim BOUTIN  CAN1:35.295Q
2.27 Kamila STORMOWSKA  POL1:35.372Q
3.36 Olga TIKHONOVA  KAZ1:36.881
4.134 Amelia CHUA  SGP1:42.336
5.119 Tamara TOKAROVA  SVK-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Sebra Sports
Bioracer
Eraton
Web-TV
Engo
Skate-Tec
Kilimanjaro