Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Live
Select auto-reload time:
10 seconds
30 seconds
1 minute
2 minutes
5 minutes
no reload
Program
List of Competitors
List of Officials
Mobile
Photos
STARCLASS 5 (NC-2) - EUROPA CUP - Heerenveen, Netherlands - 30 January-1 February 2015
Heats 500 meter Boys Junior C
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 16 skaters)
Race 91, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
140
Nathan JANSEN
TRL
46.655
Q
2.
2
106
Pietro MARINELLI
BOR
46.737
3.
4
144
Corentin FREMONT
USO
47.939
4.
3
131
Jakob EKVALL
SKS
52.969
Race 92, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
104
Damiano ALBERTI
BOR
47.283
Q
2.
4
135
Max VOULON
STB
48.185
3.
2
117
Konrad NEUMANN
ETR
49.337
4.
3
111
Marius LACOTTE
CST
51.887
Race 93, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
103
Luca SPECHENHAUSER
BOR
46.069
Q
2.
4
113
Rick DEIKE
ETR
50.557
3.
1
130
Teun BOER
NSV
51.941
4.
5
129
Ben ROBERTS
NIRC
53.297
5.
3
138
Caspar DOUMA
SVU
-
Race 94, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
120
Robin BENDIG
EVD
48.331
Q
2.
4
152
Niall TREACY
MIRC
49.523
3.
3
139
Syb KOOT
SVU
50.248
4.
1
123
Bas VAN BELLE
IJVZ
-
Race 95, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
119
Julius HESSE
EVD
48.827
Q
1.
3
108
Camille VIGANNE
CNPV
48.827
Q
3.
4
107
Rafael HEREDIA-BARBA
BST
49.047
4.
1
121
Ties KUIPER
IHCL
-
Race 96, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
127
Peter MURPHY
LUX
48.033
Q
2.
2
110
Antoine CRAIPEAU
CST
48.891
3.
4
118
Leon Paul LENZ
ETR
51.267
4.
1
134
Hilco HEIJNE
STB
-
Race 97, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
137
Bram STEENAART
SVU
46.467
Q
2.
4
109
Thomas COIGNON
CNPV
47.485
3.
5
102
Melle VAN 'T WOUT
ASCJE
48.617
4.
1
112
Klemens NEUMANN
ETR
48.757
5.
3
125
Arne STAELENS
IRTA
-
Race 98, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
133
Tom HOFKER
STB
46.924
Q
2.
4
142
Robin VAN RIET
TRL
47.120
3.
3
101
Alberto RAVA
AGO
48.046
4.
5
145
Martijn SCHEPERS
YDS
50.795
5.
2
143
Adam HAZET
USF
-
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters