Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Gdansk, Poland - 22-25 February 2024
 
Preliminaries 500 m Men
  14 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 35 skaters)
 Race 38     (1 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.94 Xavier LAWRENCE  USA43.141Q
2.39 MAJOR Dominik  HUN43.180Q
3.79 Brandon Yan Kai POK  SGP43.285
4.32 Lukas KOBUCH  GER43.741
 Race 39     (2 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 ZHANG Bohao  CHN42.813Q
2.24 Franck Edward Julien TEKAM  FRA43.527Q
3.20 Jan KOVACIC  CRO47.453 
4.75 Krzysztof MADRY  POL-    ADV
29 Freddie POLAK  GBRP
 Race 40     (3 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 LI Kun  CHN42.601Q
2.92 Rostyslav LEONTENKO  UKR42.896Q
3.45 Yuta FUCHIGAMI  JPN42.969q
4.84 Jakub KARABIN  SVK43.751
5.26 Elliot BAKER  GBR44.310
 Race 41     (4 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.56 SHIN Dong Min  KOR42.228Q
2.67 Bas VAN DER VALK  NED42.416Q
3.58 Linards Reinis LAIZANS  LAT42.719q
4.73 Linus August RISNES  NOR44.233
5.62 Jimmy KIESGEN  LUX45.911
 Race 42     (5 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 ZHANG Tianyi  CHN42.125Q
2.55 RIM Jongun  KOR42.213Q
3.82 Luka JASIC  SRB42.526q
4.23 Marek PROCHÁZKA  CZE44.678
5.31 Brandon JAHN  GER44.788
 Race 43     (6 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.43 Lorenzo PREVITALI  ITA42.345Q
2.12 Victor CHARTRAND  CAN42.523Q
3.86 Muhammed BOZDAG  TUR43.036
4.57 Valters KANBERGS  LAT44.427
5.21 Martin PRANTL  CRO45.306
 Race 44     (7 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Mathieu PELLETIER  CAN41.756Q
2.54 KIM Minwoo  KOR41.937Q
3.35 Zhanshuo LOU  HKG42.622q
4.37 CZANK-VARGA Benjamin  HUN42.871
5.61 Ernestas CECH  LTU45.085
 Race 45     (8 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.48 Shomu SASAKI  JPN42.741Q
2.4 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  BEL42.801Q
3.88 Toprak Efe EROGLU  TUR43.508 
4.1 Ihan YOO  AUS45.535
5.74 Anthony KUTOVOY  NZL46.305
 Race 46     (9 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.95 Justin LIU  USA42.506Q
2.71 Fredrik PEDERSEN  NOR43.162Q
3.9 Assen GYUROV  BUL43.391 
4.90 Daniil BERGIN  UKR43.949
5.63 Adam Ammar Azfar AZLAN  MAS47.490
 Race 47     (10 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.50 Dinmukhamed TAZHIBAY  KAZ42.557Q
2.96 Sean SHUAI  USA42.591Q
3.68 Noah VAN RIET  NED42.954q
4.22 Matej POPL  CZE44.107
5.80 Ryo Yik ONG  SGP46.201
 Race 48     (11 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Tobias WOLF  AUT43.433Q
2.47 Teruhisa MIYOSHI  JPN43.578Q
3.11 Maxim MAXIMOV  BUL43.662 
4.28 Willem MURRAY  GBR43.793
5.83 Aurel CHIPER  SUI46.548
 Race 49     (12 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.51 Aibek TEMIRKHAN  KAZ43.047Q
2.25 Tawan THOMAS  FRA43.114Q
3.3 Warre NOIRON  BEL43.377 
4.85 Chonlachart TAPROM  THA44.055
5.7 Nedim MUZAFEROVIC  BIH49.290
 Race 50     (13 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Adam LAW  CAN43.269Q
2.44 Daniele ZAMPEDRI  ITA43.320Q
3.81 Tibor KOMERICKI  SLO43.444 
4.77 Adam MUCHLADO  POL43.656
5.64 ERDENEBILEG Munkh-Erdene  MGL46.751
 Race 51     (14 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.69 Leon VISSER  NED43.085Q
2.8 Ivan DONCHEV  BUL43.385Q
3.40 Eklavya JAGAL  IND46.402 
4.49 Nurlan KAIRBEKOV  KAZ1:10.356ADV
36 CSIZMADIA Mark  HUNP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Bioracer
Kilimanjaro
Eraton
Impakt Sport
Skate-Tec
Web-TV
Engo