Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INVITATION CUP - Dresden, Germany - 4-5 September 2021
 
Quarter Finals 500 meter Women / Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 24, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Jonas HAMMERMÜLLER  GER44.488Q
2.21 Petra VANKOVA  CZE45.815Q
3.36 Lisa ECKSTEIN  GER48.219 
 Race 25, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Samuel FÜSSINGER  ECO44.747Q
2.29 Brandon JAHN  GER44.915Q
3.318 Svea ROTHE  GER46.886 
4.44 Anna BABER  GER49.544
 Race 26, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Lukas KOBUCH  GER45.384Q
2.23 Rafael SCHLOSSARECK  EVD45.480Q
3.415 Betty MOESKE  GER47.625 
4.38 Gina JACOBS  GER48.053
 Race 27, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.116 Clemens PFROPPER  GER45.173Q
2.219 Till SCHÄFER  GER45.260Q
3.321 Bianca WALTER  GER48.048 
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 28, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Christoph SCHUBERT  GER42.304Q
2.324 Lukasz KUCZYNSKI  POL42.481Q
3.217 Tobias PIETSCH  GER42.527 
4.429 Kamila STORMOWSKA  POL44.198
 Race 29, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Yanghun Ben JUNG  GER42.245Q
2.228 Michal NIEWINSKI  POL42.392Q
3.327 Nikola MAZUR  POL43.684 
4.431 Magdalena ZYCH  POL44.728
 Race 30, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Diane SELLIER  STOCZ41.457Q
2.314 Adrian LÜDTKE  GER41.580Q
3.225 Natalia MALISZEWSKA  POL41.598 
4.430 Gabriela TOPOLSKA  POL44.787
 Race 31, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Roberts KRUZBERGS  LAT42.063Q
2.223 Pawel ADAMSKI  POL42.414Q
3.35 Robin BENDIG  GER42.798 
4.426 Patrycja MALISZEWSKA  POL44.041


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Impakt Sport
Kilimanjaro
Engo
Eraton Race Timers
Bioracer
Sebra Sports
Web-TV