Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INVITATION CUP - Dresden, Germany - 4-5 September 2021
 
Heats 1000 meter Women / Men
  6 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 20 skaters)
 Race 48, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.510 Yanghun Ben JUNG  GER1:31.636Q
2.230 Gabriela TOPOLSKA  POL1:31.977Q
3.32 Samuel FÜSSINGER  ECO1:32.776Q
4.17 Jonas HAMMERMÜLLER  GER1:32.826
5.41 Petra VANKOVA  CZE2:10.266
 Race 49, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.214 Adrian LÜDTKE  GER1:33.875Q
2.325 Natalia MALISZEWSKA  POL1:34.058Q
3.129 Kamila STORMOWSKA  POL1:34.418Q
4.59 Brandon JAHN  GER1:36.073
5.412 Lukas KOBUCH  GER1:36.152
 Race 50, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.522 Roberts KRUZBERGS  LAT1:39.313Q
2.25 Robin BENDIG  GER1:39.446Q
3.327 Nikola MAZUR  POL1:39.790Q
4.43 Rafael SCHLOSSARECK  EVD1:41.689 
5.121 Bianca WALTER  GER1:44.967
 Race 51, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Christoph SCHUBERT  GER1:34.262Q
2.528 Michal NIEWINSKI  POL1:35.021Q
3.426 Patrycja MALISZEWSKA  POL1:35.680Q
4.319 Till SCHÄFER  GER1:37.999 
5.218 Svea ROTHE  GER1:38.396
 Race 52, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.317 Tobias PIETSCH  GER1:40.999Q
2.523 Pawel ADAMSKI  POL1:41.360Q
3.431 Magdalena ZYCH  POL1:42.882Q
4.116 Clemens PFROPPER  GER1:44.950 
5.215 Betty MOESKE  GER1:47.058
 Race 53, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.432 Diane SELLIER  STOCZ1:45.255Q
2.224 Lukasz KUCZYNSKI  POL1:45.501Q
3.38 Gina JACOBS  GER1:46.571Q
4.56 Lisa ECKSTEIN  GER1:46.986 
5.14 Anna BABER  GER1:50.005


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Impakt Sport
Skate-Tec
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Bioracer
Engo
Web-TV