Events
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Jurjen KRAMER

Name: Jurjen Kramer
Gender: Male
Age Category: Junior D (2023/2024)
Club: Trias Shorttrack, Leeuwarden
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2018/2019
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter31.0403/10/20Leiden NEDNat. Pupillen wedstrijd - Hutspot Cup
333 meter37.31205/03/23Hasselt BELSpeculaas Cup
500 meter51.9617/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competition
777 meter1:23.4902/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2
1000 meter1:51.35802/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)

Classifications in season 2023/2024:
08/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Divisie A
    Overall Ranking: 13th,   500 meter: 13th
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie E
    Overall Ranking: 8th,   1000 meter: 8th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardMen Junior D
    Overall Ranking: 11th,   500 meter: 15th,   777 meter: 11th,   1000 meter: 11th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Men Junior D
    Overall Ranking: 25th,   500 meter: 31st,   777 meter: 24th,   1000 meter: 17th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie F
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 3rd
02/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2DIV A
    Overall Ranking: 12th,   777 meter: 12th
09/12/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3DIV A
    Overall Ranking: 8th,   777 meter: 8th
22/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASDivisie A
    Overall Ranking: 4th,   500 meter: 4th
21/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4DIVISIE A
    Overall Ranking: 9th,   777 meter: 9th
28/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5DIVISIE A
    Overall Ranking: 12th,   500 meter: 12th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Men Junior D
    Overall Ranking: 29th,   500 meter: 34th,   777 meter: 29th,   1000 meter: 28th
11/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6DIVISIE A
    500 meter: 7th
17/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionJongens Junior D
    Overall Ranking: 4th,   500 meter: 3rd,   777 meter: 5th

Results in season 2023/2024:
500 meter
51.9617/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
52.0217/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionHalve Finales, Groep 1 
52.18611/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Kwart Finales, Groep 1 
52.35811/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 2 
53.0217/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionKwart Finales, Groep 1 
53.16525/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
53.43611/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Halve Finales, Groep 1 
53.53124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
53.53425/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 1 
53.56202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, B 
53.57028/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Halve Finales, Groep 2 
53.57803/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, G 
53.65124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
53.6622/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASHalve Finales, Groep 1 
53.77428/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 3 
54.18003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, C 
54.29625/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
54.43024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 2Video
54.79728/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Kwart Finales, Groep 1 
54.83221/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 4 
54.85017/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
54.8522/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASKwart Finales, Groep 1 
55.09508/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group C 
55.44818/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 6 
55.52018/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
55.55202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
55.78621/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
56.84320/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
56.93408/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Halve Finales, Group B 
57.10508/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Kwart Finales, Group A 
2:08.9122/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASFinale, Groep 1 
 
777 meter
1:23.4902/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 3 
1:24.27104/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
1:24.46504/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, F 
1:24.53817/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:24.57025/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 3 
1:24.66117/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 3 
1:25.0902/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Halve Finales, Group 2 
1:25.12119/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
1:25.12319/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 5 
1:25.43503/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:25.5030/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Kwart Finales, Group 1 
1:25.55818/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:25.7917/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
1:26.5030/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Halve Finales, Group 1 
1:26.55521/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Quarter Finals, Group 1 
1:26.89021/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 2 
1:27.2830/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 2 
1:27.42621/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Semi Final, Group 1 
1:27.43122/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:28.10022/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:28.14617/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
1:29.62121/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:38.5002/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Kwart Finales, Group 1 
 
1000 meter
1:51.35802/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:51.72302/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, E 
1:53.64024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:54.20025/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 4 
1:54.97214/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 2 
1:55.02820/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:56.17414/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 1 
1:57.16114/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
2:19.57325/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
 
2000 meter relay
3:21.86725/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
(Trias 2: Jurjen Kramer, Nynke Krol, Ties Overzet, Dautsen Van Der Meer)
3:24.5417/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
(Trias Shorttrack: Jurjen Kramer, Ties Overzet, Dautsen Van Der Meer, Manou Walta)
3:26.56824/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(Trias 2: Jurjen Kramer, Nynke Krol, Ties Overzet, Dautsen Van Der Meer)
3:34.9302/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 1 
(Trias Shorttrack 1: Ingmar Carpenter, Jurjen Kramer, Ties Overzet, Pier Soepboer)
3:39.91121/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 1 
(TRL4: Ferry-Jan De Ruiter, Jurjen Kramer, Pier Soepboer, Rick Stellingwerf)
3:41.10811/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 1 
(TRL5: Jurjen Kramer, Pier Soepboer, Dautsen Van Der Meer, Manou Walta)
3:42.90208/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
(TRL2: Jurjen Kramer, Bjorn Schiphof, Pier Soepboer, Manou Walta)
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 9: Louise Bezemer, Jurjen Kramer, Jalina Schippers, Yfke Vreeken)
 
3000 meter relay
5:22.37614/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team N: Jurjen Kramer, Juup Straathof, Sigrid van Es, Jasmijn Westra)
5:33.3030/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 1 
(Trias Shorttrack 1: Jorn De Jager, Jurjen Kramer, Nynke Krol, Naud Scheepstra)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Engo
Kilimanjaro
Impakt Sport
Skate-Tec
Eraton
Web-TV
Bioracer