Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 5 (DC-3) - Leeuwarden, Netherlands - 19-21 February 2016
Heats 777 meter Men Junior D
9 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 18 skaters)
Race 8, Group 1 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
100
Matteo DEFOSSE
USF
1:25.434
Q
2.
5
65
Henk VAN ATTEN
IHCL
1:25.552
3.
1
81
Brian BOER
STB
1:26.276
4.
6
80
Milan SCHENK
STA
1:26.638
5.
4
108
Alessandro PICCHIARELLI
VGT
1:28.243
6.
2
76
Hidde VAN DIJK
SCT
-
Race 9, Group 1 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
62
Ted DALRYMPLE
HVHW
1:23.600
Q
2.
6
97
Michele TABACCHI
UGP
1:23.970
3.
5
73
Melvin WILTING
NSV
1:24.500
4.
3
77
Luke TEN KLOOSTER
SCT
1:25.350
5.
7
53
Gaston MORENO BALAGUE
BST
1:30.600
6.
1
96
Jelte-Roel SPAN
TRL
1:31.910
7.
4
105
Francesco TUNNO
VGT
1:33.350
Race 10, Group 1 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
79
Matteo PIACENTINI
SES
1:25.410
Q
2.
6
93
Samuel JANSEN
TRL
1:25.630
3.
2
59
Florian BEISER
ECO
1:26.470
4.
1
50
Timofey DONSKOI
BSC
1:27.850
5.
3
64
Jeremy BRINKERS
HVHW
1:30.910
6.
5
107
Sebastian CAPONE
VGT
1:31.660
Race 11, Group 1 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
90
Niels BERGSMA
TRL
1:24.328
Q
2.
6
71
Jack URQUHART
NIRC
1:24.482
3.
5
60
Enzo PROOST
ERL
1:26.353
4.
3
68
Sam NOORDERGRAAF
IJVZ
1:26.501
5.
2
103
Arthur VANBESIEN
USF
1:27.633
6.
4
85
Jari VAN POLEN
SVU
1:32.814
Race 12, Group 1 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
104
Maurizio TUNNO
VGT
1:23.724
Q
2.
5
67
Kai AARTS
IHCL
1:23.851
3.
1
86
Mans BOSKAMP
SVU
1:23.855
4.
4
99
Gianmarco BOSCARO
UGP
1:25.511
5.
2
63
Paddy SMIT
HVHW
1:25.564
6.
6
56
Arnau CORIA-RUEDA
BST
1:27.028
7.
3
74
Steijn KOOPS
NSV
1:27.031
Race 13, Group 1 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
91
Hylke DE BOER
TRL
1:21.298
Q
2.
4
57
Keny GRANDJEAN
CST
1:21.889
3.
5
88
Stijn BEEKELAAR
SVU
1:22.522
4.
6
87
Manel VISSCHER
SVU
1:23.928
5.
3
48
Alessandro LOREGGIA
AEV
1:28.242
6.
1
95
Tim KARELSE
TRL
1:30.502
Race 14, Group 1 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
75
Gabriel VOLET
OGCA
1:20.505
Q
2.
5
82
Chris BARTELS
STB
1:26.771
3.
4
94
Dedmer BOUMA
TRL
1:28.340
4.
7
69
Thijmen KOESTAL
IJVZ
1:29.704
5.
1
98
Massimo FORRER
UGP
1:33.006
6.
6
55
Joan-Manuel CORIA-RUEDA
BST
1:34.777
7.
2
84
Thibault FOSTIER
STKG
-
Race 15, Group 1 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
109
Leander SCHEPERS
YDS
1:22.749
Q
2.
1
49
Theo COLLINS
ALD
1:22.838
3.
3
92
Brian VAN RIET
TRL
1:22.918
4.
4
89
Martijn DOUMA
SVU
1:24.836
5.
5
70
Till SCHÄFER
MERC
1:25.393
6.
6
72
Isaac RAIZADA
NIRC
1:32.555
Race 16, Group 1 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
54
Nil LLOP-IZQUIERDO
BST
1:21.590
Q
2.
6
78
Chris BRIJDER
SCT
1:22.580
3.
4
66
Tijn LEIJGRAAFF
IHCL
1:23.496
4.
3
51
Warre VAN DAMME
BSC
1:23.646
5.
1
58
Tino RETHORE
CST
1:24.554
6.
7
83
Idse VAN BENTHUM
STB
1:32.102
7.
5
61
Theodor HÄUPL
ETR
1:35.604
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters