Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 5 - Dresden, Germany - 9-11 February 2024
 
Quarterfinals 5000 m Relay Men
  4 Races (the best team of each race qualifies for the Semifinals, total 8 skaters)
 Race 94     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 ITALY  ITA6:59.988Q
 6Pietro SIGHEL
 37Luca SPECHENHAUSER
 48Mattia ANTONIOLI
 50Thomas NADALINI
2.15 HUNGARY  HUN7:00.588Q
 68BONTOVICS Balazs
 74TIBORCZ Daniel
 116CSIZMADIA Mark
 117JASZAPATI Peter
3.16 CHINA  CHN7:00.659
 55LI Kun
 174ZHANG Bohao
 175ZHANG Tianyi
 176ZHANG Xinzhe
4.17 TURKIYE  TUR7:01.140
 31Furkan AKAR
 76Metehan ATAN
 133Muhammed BOZDAG
 134Murat TAHTACI
5.18 GERMANY  GER7:05.472
 63Yanghun Ben JUNG
 77Robin BENDIG
 111Jonas HAMMERMÜLLER
 180Rafael SCHLOSSARECK
 Race 95     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 CANADA  CAN6:49.698Q
 3Steven DUBOIS
 4Pascal DION
 24Félix ROUSSEL
 33William DANDJINOU
2.22 KAZAKHSTAN  KAZ6:49.868Q
 11Denis NIKISHA
 32Adil GALIAKHMETOV
 40Nurtilek KAZHGALI
 124Mersaid ZHAKSYBAEV
3.23 FRANCE  FRA6:51.590
 30Quentin FERCOQ
 39Sébastien LEPAPE
 106Etienne BASTIER
 107Tristan NAVARRO
4.24 GREAT BRITAIN  GBR6:56.270
 41Niall TREACY
 70Peter RICHES
 109Jonathan MOODY
 177Kyle ROSS-WADDELL
5.25 NORWAY  NOR7:27.230
 164Fredrik PEDERSEN
 165Tinius RAMBØL ALME
 185Eirik ANDERSEN
 187Linus August RISNES
 Race 96     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 POLAND  POL6:49.930Q
 15Diane SELLIER
 35Lukasz KUCZYNSKI
 59Michal NIEWINSKI
 132Felix PIGEON
2.27 KOREA  KOR6:52.268Q
 1PARK Jiwon
 5KIM Taesung
 26JANG Sungwoo
 127LEE Jeongmin
3.28 BELGIUM  BEL7:03.155
 12Stijn DESMET
 75Warre VAN DAMME
 94Adriaan DEWAGTERE
 95Enzo PROOST
4.29 UKRAINE  UKR7:30.190
 71Oleh HANDEI
 80Danylo FEDORENKO
 136Rostyslav LEONTENKO
 169Daniil BERGIN
30 HONGKONG CHINA  HKG
 113Tsz Fung KWOK
 114Zhanshuo LOU
 115Chengrui YANG
 181Xin SUI
 Race 97     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.31 JAPAN  JPN7:03.877Q
 21Shogo MIYATA
 28Kazuki YOSHINAGA
 42Kosei HAYASHI
 45Keita WATANABE
2.32 UNITED STATES  USA7:05.871Q
 65Andrew HEO
 67Daniel YOON
 81Wesley PARK
 82Marcus HOWARD
3.33 NETHERLANDS  NED7:10.151
 14Friso EMONS
 23Itzhak DE LAAT
 38Kay HUISMAN
 183Hugo BOSMA
4.34 BULGARIA  BUL7:13.167
 84Ivan DONCHEV
 89Maxim MAXIMOV
 98Assen GYUROV
 99Stefan-Alexander KUMURDJIEV


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Eraton
Bioracer
Skate-Tec
Engo
Web-TV
Impakt Sport
Kilimanjaro