Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Luna-Marie LAU

Name: Luna-Marie Lau
Gender: Female
Age Category: Junior C (2023/2024)
Home Country: Denmark
Club: De Schaverdijn, Hasselt
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
500 meter47.09420/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3
777 meter1:18.05022/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award
1000 meter1:35.86412/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina Trophy
1500 meter2:37.16124/03/23Torino ITAEuropa Cup Final Danubia-StarClass

Classifications in season 2023/2024:
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior C
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 1st,   777 meter: 6th,   1000 meter: 4th
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN C WOM
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 11th,   1000 meter: 5th,   1500 meter: 9th
26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Junior ABC
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd
02/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Junior ABCSM Div A
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 9th,   1000 meter: 9th
20/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3LG2
    Overall Ranking: 15th,   500 meter: 16th,   1000 meter: 14th,   1500 meter: 14th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior C
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 6th,   1000 meter: 4th,   1500 meter: 11th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-C
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-A
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen ABC
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-B
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd,   1500 meter: 2nd

Results in season 2023/2024:
500 meter
47.09420/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 4 
47.6802/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Quarter Finals, Group 1 
47.7126/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
47.76220/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Semi Final, Group 2 
47.8226/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Semi Final, Group 1 
47.89524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
47.96210/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
47.99803/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
48.08721/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
48.14221/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
48.14824/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
48.1702/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Final, Group 2 
48.28524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
48.3202/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Semi Final, Group 1 
48.35202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
48.36403/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
48.58720/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Quarter Finals, Group 1 
48.62110/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
48.6426/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Quarter Finals, Group 1 
48.96103/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
49.10820/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
 
777 meter
1:18.05022/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:19.33122/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
1:20.78121/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
 
1000 meter
1:35.86412/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
1:39.7402/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Super Final, Group 2 
1:39.88825/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:41.10121/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Quarter Finals, Group 1 
1:41.27311/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
1:41.75404/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:42.73720/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:42.76812/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 1 
1:43.67503/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:44.32111/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
1:44.58321/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Semi Final, Group 2 
1:45.93104/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, A 
1:55.87220/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:57.11224/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:58.94521/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 4 
2:00.86425/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
 
1500 meter
2:40.49010/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
2:42.41110/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
2:43.01610/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
2:43.65620/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 2 
2:44.88020/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Semi Final, Group 1 
2:45.63702/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
2:54.96925/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1 
2:55.81102/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
 
3000 meter relay
4:35.56125/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
(YDS-STKG: Albie Barlow, Tilde De Vriendt, Luna-Marie Lau, Mirthe Michielsen)
4:39.69424/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(YDS-STKG: Albie Barlow, Tilde De Vriendt, Luna-Marie Lau, Mirthe Michielsen)
4:48.08821/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 1 
(Mix 2: Ance Grosberga, Pauliina Klevstuen, Luna-Marie Lau, Rudolfs Sternmanis)
4:51.0526/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
(Kristallijn Gent: Tilde De Vriendt, Jitte Dupont, Luna-Marie Lau, Mirthe Michielsen)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Sebra Sports
Skate-Tec
Eraton
Impakt Sport
Web-TV
Bioracer
Kilimanjaro