Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
CLOSING GAMES - Turnhout, Belgium - 2 April 2016
Heats 500 meter Boys Junior D
Race 16, Group 1 (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
177
Manel VISSCHER
SVU
54.429
2.
4
56
Lars DE GROOT
IJVZ
59.085
3.
3
39
Manoah SPIJK
IJA
1:03.783
4.
1
134
Chris BARTELS
STB
1:22.477
Race 17, Group 1 (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
208
Leander SCHEPERS
YDS
51.333
2.
1
109
Steijn KOOPS
NSV
54.090
3.
2
123
Milan SCHENK
STA
56.908
4.
5
148
Joren GOOSSENS
STKG
1:02.163
5.
3
41
Jippe VAN DER LINDEN
IJA
1:12.505
Race 18, Group 1 (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
3
Timofey DONSKOI
BSC
53.546
2.
2
176
Mans BOSKAMP
SVU
53.727
3.
1
136
Eric SCHNEIDER
STB
58.511
Race 19, Group 1 (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
32
Henk VAN ATTEN
IHCL
52.020
2.
2
149
Thibault FOSTIER
STKG
54.836
3.
4
54
Thijmen KOESTAL
IJVZ
55.171
4.
1
178
Ignaz LANGESLAG VAN ASSELEN
SVU
59.548
Race 20, Group 1 (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
175
Jari VAN POLEN
SVU
52.337
2.
1
55
Jeroen WILHELM
IJVZ
53.094
3.
4
13
Fabian RADT
DKIJV
54.388
4.
2
40
Luc WINDE
IJA
1:03.692
Race 21, Group 1 (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
135
Brian BOER
STB
53.808
2.
1
108
Melvin WILTING
NSV
54.013
3.
3
38
Mels VAN ZWEEDEN
IJA
59.714
4.
4
47
Kurt VAN BAAR
IJCT
1:11.496
Race 22, Group 1 (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
22
Paddy SMIT
HVHW
53.803
2.
3
15
Enzo PROOST
ERL
53.907
3.
1
48
Bram SCHOUTEN
IJCT
56.513
2
110
Arthur ZIJLSTRA
NSV
DNF
Final 500 meter Boys Junior D
Race 62, Group 7 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
134
Chris BARTELS
STB
55.460
5
2.
4
110
Arthur ZIJLSTRA
NSV
57.502
3
3.
1
47
Kurt VAN BAAR
IJCT
58.070
2
4.
2
41
Jippe VAN DER LINDEN
IJA
1:04.194
1
Race 63, Group 6 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
38
Mels VAN ZWEEDEN
IJA
1:00.125
15
2.
4
39
Manoah SPIJK
IJA
1:04.391
13.1
3.
3
40
Luc WINDE
IJA
1:22.463
12
4.
2
148
Joren GOOSSENS
STKG
1:22.530
11
Race 64, Group 5 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
123
Milan SCHENK
STA
57.117
25
2.
3
56
Lars DE GROOT
IJVZ
57.799
23
3.
2
136
Eric SCHNEIDER
STB
59.201
22
4.
4
178
Ignaz LANGESLAG VAN ASSELEN
SVU
1:00.804
21
Race 65, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
149
Thibault FOSTIER
STKG
55.626
35
2.
1
177
Manel VISSCHER
SVU
55.822
33
3.
3
54
Thijmen KOESTAL
IJVZ
55.868
32
4.
4
48
Bram SCHOUTEN
IJCT
56.426
31.1
Race 66, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
15
Enzo PROOST
ERL
53.457
45
2.
2
108
Melvin WILTING
NSV
53.603
43
3.
3
109
Steijn KOOPS
NSV
53.747
42
4.
4
13
Fabian RADT
DKIJV
55.323
41.1
Race 67, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
176
Mans BOSKAMP
SVU
52.487
55
2.
3
22
Paddy SMIT
HVHW
52.751
53
3.
1
3
Timofey DONSKOI
BSC
53.133
52
4.
4
135
Brian BOER
STB
53.262
51
Race 68, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
208
Leander SCHEPERS
YDS
50.460
65
2.
2
32
Henk VAN ATTEN
IHCL
50.534
63
3.
4
55
Jeroen WILHELM
IJVZ
54.102
62
4.
3
175
Jari VAN POLEN
SVU
-
61
Distance Classification 500 meter Boys Junior D
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
208
Leander SCHEPERS
YDS
1
65
1|1
50.460
2.
32
Henk VAN ATTEN
IHCL
2
63
1|2
50.534
3.
55
Jeroen WILHELM
IJVZ
3
62
2|3
53.094
4.
175
Jari VAN POLEN
SVU
4
61
1|4
52.337
Final, Group 2
5.
176
Mans BOSKAMP
SVU
1
55
2|1
52.487
6.
22
Paddy SMIT
HVHW
2
53
1|2
52.751
7.
3
Timofey DONSKOI
BSC
3
52
1|3
53.133
8.
135
Brian BOER
STB
4
51
1|4
53.262
Final, Group 3
9.
15
Enzo PROOST
ERL
1
45
2|1
53.457
10.
108
Melvin WILTING
NSV
2
43
2|2
53.603
11.
109
Steijn KOOPS
NSV
3
42
2|3
53.747
12.
13
Fabian RADT
DKIJV
4
41
3|4
54.388
Final, Group 4
13.
149
Thibault FOSTIER
STKG
1
35
2|1
54.836
14.
177
Manel VISSCHER
SVU
2
33
1|2
54.429
15.
54
Thijmen KOESTAL
IJVZ
3
32
3|3
55.171
16.
48
Bram SCHOUTEN
IJCT
4
31
3|4
56.426
Final, Group 5
17.
123
Milan SCHENK
STA
1
25
3|1
56.908
18.
56
Lars DE GROOT
IJVZ
2
23
2|2
57.799
19.
136
Eric SCHNEIDER
STB
3
22
3|3
58.511
20.
178
Ignaz LANGESLAG VAN ASSELEN
SVU
4
21
4|4
59.548
Final, Group 6
21.
38
Mels VAN ZWEEDEN
IJA
1
15
3|1
59.714
22.
39
Manoah SPIJK
IJA
2
13
3|2
1:03.783
23.
40
Luc WINDE
IJA
3
12
4|3
1:03.692
24.
148
Joren GOOSSENS
STKG
4
11
4|4
1:02.163
Final, Group 7
25.
134
Chris BARTELS
STB
1
5
4|1
55.460
26.
110
Arthur ZIJLSTRA
NSV
2
3
NF|2
57.502
27.
47
Kurt VAN BAAR
IJCT
3
2
4|3
58.070
28.
41
Jippe VAN DER LINDEN
IJA
4
1
5|4
1:04.194
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters