Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 4 - OLYMPIC QUALIFYING - Dordrecht, Netherlands - 25-28 November 2021
 
Preliminaries 1000 m Women
  14 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 35 skaters)
 Race 91     (1 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.36 HAN Yu Tong  CHN1:32.005Q
2.65 Sumire KIKUCHI  JPN1:33.106Q
3.25 Gina JACOBS  GER1:33.197q
4.29 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR1:36.502
5.149 Katarina JANKOVIC  SRB1:50.278
 Race 92     (2 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.47 LEE Yubin  KOR1:31.119Q
2.10 JASZAPATI Petra  HUN1:31.305Q
3.84 Gwendoline DAUDET  FRA1:32.047q
4.119 Yana DAMBROUSKAYA  BLR1:34.487
5.113 Katarina BURIC  CRO1:35.735
 Race 93     (3 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Courtney SARAULT  CAN1:33.521Q
2.52 Maame BINEY  USA1:34.192Q
3.83 Tereza PFEIFEROVA  CZE1:35.348 
4.62 Elena VIVIANI  ITA1:35.646
5.120 Isabelle ROBERTS  GBR1:36.156
 Race 94     (4 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Natalia MALISZEWSKA  POL1:35.127Q
2.4 Selma POUTSMA  NED1:35.190Q
3.74 Kathryn THOMSON  GBR1:36.018 
4.150 Emma HYMPANOVA  SVK1:39.178
5.116 Maja IVANDIC  CRO1:39.462
 Race 95     (5 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Xandra VELZEBOER  NED1:32.458Q
2.70 Ami HIRAI  JPN1:32.733Q
3.31 Volha TALAYEVA  BLR1:33.961 
4.101 Anna YAKIMOVA  BUL1:36.404
5.151 Tamara TOKAROVA  SVK1:36.610
 Race 96     (6 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.40 CHOI Minjeong  KOR1:31.891Q
2.67 Anna SEIDEL  GER1:33.035Q
3.27 KONYA Zsofia  HUN1:33.282q
4.28 Valentina ASCIC  CRO1:33.746
 Race 97     (7 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.50 Alyson CHARLES  CAN1:35.655Q
2.12 Cynthia MASCITTO  ITA1:35.772Q
3.22 Madina ZHANBUSINOVA  KAZ1:38.063 
4.17 Petra VANKOVA  CZE-    
 Race 98     (8 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Suzanne SCHULTING  NED1:31.878Q
2.51 Kamila STORMOWSKA  POL1:33.292Q
3.72 Olga TIKHONOVA  KAZ1:33.322q
4.144 Yelyzaveta SYDORKO  UKR1:36.010
5.143 Thanutchaya CHATTHAISONG  THA1:36.151
 Race 99     (9 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.45 ZHANG Yuting  CHN1:33.371Q
2.20 Tifany HUOT MARCHAND  FRA1:33.451Q
3.23 Michaela HRUZOVA  CZE1:33.516
4.121 Uliana DUBROVA  UKR-    
 Race 100     (10 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Sofia PROSVIRNOVA  RUS1:32.173Q
2.32 Corinne STODDARD  USA1:32.267Q
3.63 SZILICZEI-NEMET Rebeka  HUN1:33.013q
4.124 Holly HOYLAND  GBR1:33.107
5.33 Anna JANSONE  LAT1:35.326
 Race 101     (11 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.42 ZHANG Chutong  CHN1:33.402Q
2.44 KIM A Lang  KOR1:33.542Q
3.108 Lisa ECKSTEIN  GER1:34.612 
4.134 Aurelie LEVEQUE  FRA1:36.097
24 Lucia FILIPOVA  SVKP
 Race 102     (12 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Kristen SANTOS  USA1:32.880Q
2.58 Yuki KIKUCHI  JPN1:33.677Q
3.19 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS1:34.170 
4.26 Tineke DEN DULK  BEL1:35.353
5.135 Ching Yan LAM  HKG1:40.886
 Race 103     (13 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Arianna FONTANA  ITA1:32.587Q
2.9 Ekaterina EFREMENKOVA  RUS1:32.676Q
3.99 Gabriela TOPOLSKA  POL1:32.825q
4.86 Alyona VOLKOVITSKAYA  KAZ1:33.540
 Race 104     (14 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.35 Kim BOUTIN  CAN1:36.443Q
2.94 Alexandra DANNEEL  BEL1:37.550Q
3.18 Katrin MANOILOVA  BUL-    ADV
77 Hanna IZAFATAVA  BLRP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Web-TV
Impakt Sport
Bioracer
Sebra Sports
Engo
Skate-Tec
Eraton Race Timers