Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Alexander ZABRODSKY

Name: Alexander Zabrodsky
Gender: Male
Age Category: Junior C (2023/2024)
Home Country: Germany
Club: SLIC München, München
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2016/2017
Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter38.23511/03/17Grafing GERBayerische Meisterschaften
333 meter33.16423/09/23Dresden GERKaderuberprufung - Vereinswettkampf
500 meter47.90321/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award
777 meter1:13.31023/09/23Dresden GERKaderuberprufung - Vereinswettkampf
1000 meter1:37.81103/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)
1500 meter2:35.13215/10/22Dresden GERDeutschland Cup 1

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thMen Junior C
    Overall Ranking: 8th
23/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfGold
    Overall Ranking: 8th
07/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1LG 2
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 3rd,   777 meter: 6th,   1000 meter: 10th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardMen Junior C
    Overall Ranking: 16th,   500 meter: 18th,   777 meter: 13th,   1000 meter: 16th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Men Junior C
    500 meter: 33rd,   1000 meter: 18th,   1500 meter: 14th
20/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3LG3
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 20th,   1000 meter(2): 5th,   1500 meter: 1st
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Men Junior C
    Overall Ranking: 30th,   500 meter: 23rd,   1000 meter: 22nd,   1500 meter: 45th
01/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Men Junior C
    Overall Ranking: 12th,   500 meter: 24th,   1000 meter: 8th,   1500 meter: 36th
09/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanyJunioren C
    500 meter: 4th,   777 meter: 4th,   1000 meter: 5th
23/03/24Grafing GERBayerische Meisterschaft 2024Junioren C
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter (2): 2nd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter (2): 2nd

Results in season 2023/2024:
333 meter
33.16423/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfFinal, Group 2 
33.22023/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfSemi Final, Group 1 
33.92323/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfQuarter Finals, Group 1 
 
500 meter
47.90321/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 4 
48.08602/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 2 
48.09001/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
48.10307/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Quarter Finals, Group 1 
48.15503/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
48.15605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
48.26421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
48.27107/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Semi Final, Group 1 
48.34602/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 3 
48.37805/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
48.41202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
48.44803/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
48.63505/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
48.66102/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 5 
48.70520/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Quarter Finals, Group 1 
48.81618/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
48.84303/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, E 
49.20707/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 1 
49.37824/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfQuarter Finals, Group 1 
49.44109/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanyFinal, Group 1 
49.57109/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanySemi Final, Group 1 
49.62818/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 4 
49.69020/03/24Grafing GERBayerische Meisterschaft 2024Final, Group 1 
50.19420/03/24Grafing GERBayerische Meisterschaft 2024Final, Group 1 
1:03.19118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 7 
1:03.38524/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfSemi Final, Group 1 
1:12.28724/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfFinal, Group 2 
P20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
P18/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 2 
YC20/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Semi Final, Group 1 
 
777 meter
1:13.31023/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfSemi Final, Group 1 
1:15.39122/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:15.40422/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:16.76821/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Quarter Finals, Group 1 
1:17.04723/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfFinal, Group 2 
1:17.17710/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanyFinal, Group 1 
1:17.58810/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanySemi Final, Group 1 
1:17.73908/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 2 
1:17.79023/09/23Dresden GERKaderuberprufung - VereinswettkampfQuarter Finals, Group 1 
1:18.91721/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Semi Final, Group 1 
1:19.27021/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:19.99008/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Quarter Finals, Group 1 
 
1000 meter
1:37.81103/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 1 
1:38.38504/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, E 
1:38.73819/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 2 
1:38.77219/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 4 
1:39.23003/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 2 
1:39.51104/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:39.73618/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:40.66304/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:40.71020/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:41.02602/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
1:41.30720/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:41.49802/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
1:42.56104/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
1:42.58620/03/24Grafing GERBayerische Meisterschaft 2024Final, Group 1 
1:43.30509/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanySemi Final, Group 1 
1:43.61304/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:44.01607/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 3 
1:44.01919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:45.39807/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Semi Final, Group 2 
1:48.53603/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:48.89021/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 1 
1:52.72020/03/24Grafing GERBayerische Meisterschaft 2024Final, Group 1 
P07/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Quarter Finals, Group 1 
P09/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanyFinal, Group 1 
 
1500 meter
2:36.40120/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 1 
2:37.95917/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
2:42.62402/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, G 
2:44.52317/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
2:46.14601/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 6Video
2:53.27002/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
P17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 2 
P01/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
 
3000 meter relay
4:46.44708/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 1 
(MIX: Tim Alter, Konstantin Aravidis, Katharine Röskenbleck, Alexander Zabrodsky)
4:46.66821/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 1 
(Mix 1: Nedim Muzaferovi?, Sanel Muzaferovic, Dietrich Varaklis, Alexander Zabrodsky)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Impakt Sport
Sebra Sports
Web-TV
Engo
Skate-Tec
Kilimanjaro
Eraton