Events
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Lars DIJCK

Name: Lars Dijck
Gender: Male
Age Category: Junior C (2023/2024)
Club: Trias Shorttrack, Leeuwarden
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2018/2019
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
500 meter47.14125/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2
777 meter1:16.48421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award
1000 meter1:39.54919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)
1500 meter2:30.68217/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thMen Junior C
    Overall Ranking: 11th
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialMen Junior C
    Overall Ranking: 9th
08/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1junioren/senioren
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie B
    Overall Ranking: 6th,   1000 meter: 6th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardMen Junior C
    Overall Ranking: 22nd,   500 meter: 22nd,   777 meter: 18th,   1000 meter: 25th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Men Junior C
    500 meter: 14th,   1000 meter: 23rd,   1500 meter: 35th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie A
    Overall Ranking: 7th,   500 meter: 7th
16/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Divisie C
    500 meter: 5th
22/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASJUN/SEN
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 5th
14/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Divisie C
    1000 meter: 4th
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie A
    Overall Ranking: 18th,   1500 meter: 18th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Men Junior C
    Overall Ranking: 22nd,   500 meter: 24th,   1000 meter: 17th,   1500 meter: 18th
01/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Men Junior C
    500 meter: 22nd,   1000 meter: 1st,   1500 meter: 23rd

Results in season 2023/2024:
500 meter
47.14125/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 1 
47.51318/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
47.64418/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 2 
47.67318/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 3 
47.68702/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 3 
47.78916/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 2 
47.88318/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 2 
47.88516/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Kwart Finales, Group 1 
47.89102/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 2 
47.96516/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Halve Finales, Group 1 
48.05425/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
48.0922/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASHalve Finales, Groep 1 
48.15325/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 2 
48.32003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
48.4522/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASKwart Finales, Groep 1 
48.56102/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
48.56802/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 5 
48.66801/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
48.72808/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
48.8722/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASFinale, Groep 1 
49.06403/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, E 
49.11208/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Halve Finales, Group A 
49.22905/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
49.24221/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 5 
49.38701/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
49.66501/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
49.96301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
51.11908/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Kwart Finales, Group A 
51.14520/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:13.87105/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
 
777 meter
1:16.48421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:18.71630/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:19.00022/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:19.65530/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 3 
1:27.76430/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
 
1000 meter
1:39.54919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
1:39.77104/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, D 
1:40.34218/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:40.82104/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:41.62514/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Kwart Finales, Group 1 
1:41.70004/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 2 
1:41.79014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 1 
1:42.05704/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:42.30404/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 3 
1:42.73514/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale, Group 1 
1:42.86114/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:43.76620/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
1:45.75914/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Halve Finales, Group 1 
1:47.54220/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 2 
1:48.40119/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 5 
2:14.33403/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
2:15.10914/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
YC20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
P20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
 
1500 meter
2:30.68217/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 6 
2:34.91920/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 3 
2:36.38902/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, C 
2:36.91302/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
2:40.44301/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
2:54.86601/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 4 
P17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
 
2000 meter relay
3:07.58514/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale 
(Team C: Christiano Delgado, Lars Dijck, Stefan Meijer, Roosmarijn Meinsma)
3:11.78825/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 4: Fleur Alkemade, Christiano Delgado, Lars Dijck, Sophie Nijboer)
3:21.64101/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
(Trias Shorttrack: Neeltsje de Boer, Lars Dijck, Lana Schiphof, Janna Wietske van der Ende)
 
3000 meter relay
4:33.96816/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 1 
(Team K: Claretta Caravita, Lars Dijck, Gijs Nolen, Janna Wietske van der Ende)
4:39.80014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team 8: Lars Dijck, Melissa Mooijman, Senne Van de Rest, Femke Venema)
4:49.11420/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM E: Lars Dijck, David Linse, Naud Scheepstra, Janna Wietske van der Ende)
5:08.39508/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
(TRL1: Sanne Brinksma, Lars Dijck, Arjan Kramer, Mark Van der Weij)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Engo
Web-TV
Impakt Sport
Bioracer
Sebra Sports
Eraton
Skate-Tec