Events
Hasselt
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Juliette VAN RHEE

Name: Juliette van Rhee
Gender: Female
Age Category: Junior D (2023/2024)
Club: IJssportvereniging Alblasserwaard, Dordrecht
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
333 meter40.8126/03/22Leiden NEDArie Ravensbergen Bokaal
500 meter50.09211/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina Trophy
777 meter1:19.33722/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award
1000 meter1:49.11711/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina Trophy
1500 meter3:23.87520/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3

Classifications in season 2023/2024:
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialWomen Junior D
    Overall Ranking: 5th
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie D
    Overall Ranking: 5th,   1000 meter: 5th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior D
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 8th,   777 meter: 3rd,   1000 meter: 8th
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN D WOM
    Overall Ranking: 15th,   500 meter: 9th,   777 meter: 11th,   1000 meter: 29th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Women Junior D
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 6th,   777 meter: 14th,   1000 meter: 31st
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie D
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 6th
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie C
    Overall Ranking: 20th,   1500 meter: 20th
21/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupDivisie A
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior D
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 6th,   777 meter: 21st,   1000 meter: 10th

Results in season 2023/2024:
500 meter
50.09211/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
50.60003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
50.64018/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
50.64918/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
50.9521/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
51.17218/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 2 
51.24411/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
51.27603/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
51.36825/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 2 
51.37820/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
51.38911/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
51.66125/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 1 
51.83502/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
51.91002/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
51.97725/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
51.9821/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupSemi Final, Group 1 
52.23721/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
52.39017/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
52.7121/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupQuarter Finals, Group 1 
54.16901/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 4 
54.46301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 2 
1:07.99601/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:13.63921/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:13.77511/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
 
777 meter
1:19.33722/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:20.65712/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 3 
1:20.95912/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
1:21.69118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:21.73919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 2 
1:22.50519/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:22.51904/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, E 
1:22.69422/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:22.89121/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:23.20504/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
1:23.44311/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
1:23.57430/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:23.72730/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
1:23.85330/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
1:24.99217/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 6 
1:36.63119/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 3 
1:42.57517/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:45.07103/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
 
1000 meter
1:49.11711/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 5 
1:49.34920/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
1:50.02720/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 2 
1:50.48002/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
1:50.97620/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:51.78514/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:53.73514/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 1 
1:54.12014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
1:55.36402/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:59.75820/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
2:06.21111/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
 
1500 meter
3:23.87520/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 3 
 
2000 meter relay
3:24.75812/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 1 
(Netherland 2: Nora Sloka, Juup Straathof, Juliette van Rhee)
3:33.9521/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
(TEAM 2: Ruan Olden, Iris Smits, Juliette van Rhee, Yfke Vreeken)
3:39.24211/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
(Netherland 2: Nora Sloka, Juup Straathof, Juliette van Rhee)
P01/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
(IJV Alblasserwaard: Louise Bezemer, Jelka van Kranenburg, Tobias van Kranenburg, Juliette van Rhee)
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 3: Ingmar Carpenter, Lobke van Benthum, Juliette van Rhee, Kick Wessels)
 
3000 meter relay
5:09.25120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM E: Karsten Dieleman, Thomas Kramer, Juliette van Rhee, Jasmijn Westra)
P14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team K: Linet Brandsen, Luuk Huiting, Lysanne van der Vaart, Juliette van Rhee)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Impakt Sport
Bioracer
Engo
Skate-Tec
Eraton
Kilimanjaro
Web-TV