Events
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Jalina SCHIPPERS

Name: Jalina Schippers
Gender: Female
Age Category: Junior C (2023/2024)
Club: Shorttrack Brabant, Den Bosch
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
333 meter58.6903/10/20Leiden NEDNat. Pupillen wedstrijd - Hutspot Cup
500 meter51.76502/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)
777 meter1:28.40130/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven Memorial
1000 meter1:45.35925/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun Award
1500 meter2:45.54801/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)

Classifications in season 2023/2024:
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialWomen Junior C
    Overall Ranking: 13th
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie D
    Overall Ranking: 10th,   1000 meter: 10th
21/10/23Groningen NEDAutumn TournamentWomen Junior C
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 6th,   1000 meter: 5th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Women Junior C
    Overall Ranking: 41st,   500 meter: 41st,   1000 meter: 38th,   1500 meter: 35th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie E
    Overall Ranking: 15th,   500 meter: 15th
26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Junior ABC
    Overall Ranking: 17th,   500 meter: 17th
02/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Junior ABCSM Div B
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 9th,   1000 meter: 7th
16/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Divisie F
    500 meter: 12th
17/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Junior ABCSM Div B
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 3rd,   1000 meter: 4th
14/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Divisie E
    1000 meter: 13th
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie C
    Overall Ranking: 14th,   1500 meter: 14th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior C
    Overall Ranking: 43rd,   500 meter: 40th,   1000 meter: 43rd,   1500 meter: 40th
10/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Jun ABC/Sen Div A
    Overall Ranking: 15th,   500 meter: 15th,   1000 meter: 15th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-C
    500 meter: 27th,   500 meter: 27th,   500 meter: 27th,   1000 meter: 22nd,   1000 meter: 22nd,   1000 meter: 22nd
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-A
    500 meter: 27th,   500 meter: 27th,   500 meter: 27th,   1000 meter: 22nd,   1000 meter: 22nd,   1000 meter: 22nd
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-B
    500 meter: 27th,   500 meter: 27th,   500 meter: 27th,   1000 meter: 22nd,   1000 meter: 22nd,   1000 meter: 22nd
01/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Women Junior C
    500 meter: 30th,   1000 meter: 1st,   1500 meter: 29th

Results in season 2023/2024:
500 meter
51.76502/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 2 
51.81903/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, B 
51.96901/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
52.5510/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Final, Group 4 
52.6826/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Semi Final, Group 2 
52.75824/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
52.8310/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Quarter Final, Group 1 
52.88624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
52.99502/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 6 
53.05203/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, I 
53.0726/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 4 
53.25024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 6 
53.35216/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 3 
53.4017/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
53.4402/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Final, Group 2 
53.49216/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Kwart Finales, Group 1 
53.5521/10/23Groningen NEDAutumn TournamentSemi Final, Group 1 
53.6526/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Quarter Finals, Group 1 
53.68503/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, D 
53.7002/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Semi Final, Group 1 
53.77318/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
53.8302/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Quarter Finals, Group 1 
53.8517/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Quarter Finals, Group 1 
54.13118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 4 
54.3521/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 2 
54.49616/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Halve Finales, Group 2 
54.52902/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
54.7817/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Semi Final, Group 1 
54.86325/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 4 
55.12701/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 2 
55.15625/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 2 
55.93001/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
56.21901/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 4 
1:14.5710/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Semi Final, Group 2 
P18/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 2 
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
 
777 meter
1:28.40130/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:29.17130/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
1:29.58730/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
 
1000 meter
1:45.35925/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 5 
1:45.79925/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:48.09204/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
1:48.79719/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 8 
1:48.8402/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Super Final, Group 2 
1:49.4210/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Super Final, Group 3 
1:49.66720/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 1 
1:52.06319/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
1:52.1517/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Quarter Finals, Group 1 
1:52.71918/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:53.26414/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 1 
1:53.31914/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Kwart Finales, Group 1 
1:53.46014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 2 
1:53.57314/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale, Group 3 
1:53.81924/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:53.91503/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:54.09314/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:54.14904/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, I 
1:54.64120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
1:56.03114/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Halve Finales, Group 2 
1:56.4721/10/23Groningen NEDAutumn TournamentSemi Final, Group 1 
P21/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 1 
 
1500 meter
2:45.54801/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 5Video
2:49.59425/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 4 
2:50.37502/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, F 
3:01.60401/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
3:01.94217/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
3:03.21717/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 6 
3:13.08502/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
3:20.89720/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 2 
 
2000 meter relay
3:26.28001/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
(Shorttrack Brabant: Jorrit Ruijten, Jalina Schippers, Lobke van Benthum, Senne Van de Rest)
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 9: Louise Bezemer, Jurjen Kramer, Jalina Schippers, Yfke Vreeken)
P14/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale 
(Team O: Jalina Schippers, Lieuwe Van Den Berg, Machaila Wesch-Dawson, Jasmijn Westra)
 
3000 meter relay
4:53.9326/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
(: Niels Konings, Jalina Schippers, Lobke van Benthum, Senne Van de Rest)
5:05.58716/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 1 
(Team K: Louise Bezemer, Bregje Bogers, Jalina Schippers, Jade Van De Rest)
5:13.91120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM F: Edo Hoekstra, Toria Kruithof, Ivar Lambregts, Jalina Schippers)
5:15.31624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(SU-GTC2: Louise Bezemer, Wietse Hilarides, Nanne Kabel, Jalina Schippers)
5:21.0817/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
(STB: Niels Konings, Jalina Schippers, Lobke van Benthum, Jade Van De Rest)
5:24.54014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team J: Oskar Loman, Jalina Schippers, Tirza Stenneke, Loek Ter Hart)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Web-TV
Skate-Tec
Eraton
Impakt Sport
Kilimanjaro
Engo
Sebra Sports